2011-06-15: Polska jest już gotowa do negocjacji członkostwa w ESA

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 15 czerwca 2011
Premier Donald Tusk, 2007
Państwa członkowskie ESA, zrzeszone w programie PECS, i współpracujące (nieuwidoczniona Kanada)

Rząd Polski wykonał pierwszy krok w ramach przystąpienia do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Premier podpisał instrukcję negocjacyjną z ESA wraz ze wszystkimi załącznikami.

Premier Donald Tusk podpisał instrukcję negocjacyjną z ESA w sprawie przystąpienia do tej agencji. Informacja, którą Ministerstwo Gospodarki potwierdzi w swoim serwisie prasowym za kilka dni, dotarła do redaktorów portali Astronomia.pl, Kosmonauta.net, i uczestników konsultacji społecznych nad programem rozwoju technologii kosmicznych. Informację przekazał organizator konsultacji społecznych, Mateusz Wolski z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów:

Miło mi poinformować państwa, że premier RP Pan Donald Tusk podpisał instrukcje negocjacyjną z ESA wraz ze wszystkimi załącznikami.

Jest to jednoznaczne z udzieleniem poparcia politycznego dla Polskiego członkostwa w ESA. Jeśli proces negocjacji będzie przebiegał bez zakłóceń Polska stanie się członkiem ESA pod koniec 2012 lub na początku 2013 roku,

Oficjalne informacje pojawią się na stronach kancelarii premiera i MG w ciągu najbliższych dni.

Równocześnie chciałbym zwrócić uwagę, że sukces ten nie był by możliwy bez ogromnego zaangażowania środowiska przemysłowego, naukowego oraz administracji publicznej. Istotną rolę odegrały również organizacje pozarządowe dzięki którym temat kosmosu i technologii satelitarnych był stale obecny w mediach i dyskusjach ze stroną rządową. Dzisiejszy dzień jest godzien szczególnego zapamiętania. Dzięki konsensusowi wśród wszystkich partii politycznych oraz zaangażowaniu wielu różnych środowisk udało się otworzyć Polsce drogę do pełnego członkostwa w klubie najbardziej rozwiniętych państw Europy jakim jest Europejska Agencja Kosmiczna.

Serdecznie dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w działania przyczyniające się do tego wydarzenia [...]

Polskie środowiska naukowe i przemysłowe od lat zabiegały o zrzeszenie naszego kraju z Europejską Agencją Kosmiczną. Przez lata kolejne rządy wykazywały nikłe zainteresowanie członkostwem w ESA, mimo że wśród partii politycznych panowała zgodność, że Polska powinna być członkiem tej organizacji (niezależnej od Unii Europejskiej). Pod koniec 2007 roku, na skutek kilku jednoczesnych akcji różnych grup, ówczesny rząd postanowił podpisać program PECS, czyli swoisty "przedsionek" do ESA. Od tego czasu trwały różne działania, nie zawsze przejrzyste - wydawało się nawet, że PECS zostanie "zamrożony" na nieokreślony czas. Dopiero pod koniec zeszłego roku nastąpiło zwiększenie składki na PECS o 15 milionów złotych.

W kolejnych miesiącach docierały różne i sprzeczne informacje - pewne źródła twierdziły, że Polska wstąpi do ESA dopiero w 2014 roku. Z innych źródeł docierały informacje, że strona rządowa jest zainteresowana szybkim wejściem Polski do ESA - ta informacja dzisiaj została potwierdzona.

Jedno z ważniejszych pytań na jakie będzie musiał odpowiedzieć sobie rząd jest związane z wysokością składki do ESA. W tej chwili nie wiadomo, ile będzie ona wynosić - pojawiają się jedynie głosy, że musi to być minimum 15 mln euro rocznie, czyli około 60 mln złotych.

Źródła[edytuj | edytuj kod]