Przejdź do zawartości

2011-05-15: Microsoft kupił Skype

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 15 maja 2011
Informatyka

InformatykaInternetOprogramowanie

GoogleLinuxMicrosoftOpenOffice.org
Logo Skype


Microsoft kupił Skype za 8,5 miliarda dolarów. W kolejce po firmę założoną przez twórców Kazaa stał również Facebook i Google.

Skype ma 663 milionów zarejestrowanych użytkowników, 860 milionów dolarów rocznego obrotu i 663 miliony dolarów długu. Miniony rok Skype zakończył z 7 milionami na minusie, ale to i tak nic w porównaniu z działem Online Microsoftu, który tylko w ostatnim kwartale stracił około 700 milionów.

Skype jeszcze niedawno należał do eBay - kupiony został w 2005 roku za 2,6 miliarda USD. Nie wiedział jednak co z nią zrobić i nie potrafił sprawić, żeby Skype zaczął prężnie zarabiać. Nie umiał też włączyć Skype w struktury firmy i wykorzystać produkt do zwiększenia własnych zysków z transakcji aukcyjnych. eBay sprzedał więc Skype w 2009 roku grupie funduszy inwestycyjnych.

Dlaczego Microsoft kupuje Skype? Om Malik z GigaOM uważa, że głównym powodem kupna Skype jest rynek mobilny i Windows 7. Microsoft chce mieć w swoim portfolio poważnego konkurenta Google Voice i Apple Facetime. Skype takim konkurentem jest z całą pewnością.

Źródła[edytuj | edytuj kod]