Przejdź do zawartości

2011-04-19: Potężne tornada w Stanach Zjednoczonych - dziesiątki zabitych

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 19 kwietnia 2011

Co najmniej 47 osób nie żyje, setki są ranne. To potwierdzone, choć nie ostateczne dane z USA. Sześć stanów musiało zmagać się z setkami tornad. Prawdopodobnie było ich 230.

Najbardziej ucierpiała Karolina Północna, w której obowiązuje stan klęski żywiołowej. Przez stan przeszły 62 tornada. Pomoc federalną zaoferował Barack Obama, ale odbudowa domów w wielu przypadkach jest niemożliwa. Korespondent RMF FM Paweł Żuchowski dotarł do jednej ze zniszczonych miejscowości.

Drzewo, które tutaj spadło ma jakieś 120 lat. Niemal wszystko ze środkowej i tylnej części domu jest zdewastowane - opowiada korespondentowi RMF FM John, mieszkaniec Raleigh w Karolinie Północnej. Bardzo wiele zniszczeń, bardzo dużo strukturalnych zniszczeń. Nie widzę tu możliwości odbudowy. Jeśli spróbuję, potrwa to miesiące. Ale może lepiej wybudować tu nowy dom - dodaje.

Na wielu budynkach widnieją kartki z napisem "Grozi zawaleniem". Mam trochę przyjaciół, którzy pozwolili mi i mojej córeczce zamieszkać z nimi, schować ocalałe rzeczy do piwnicy. Mam też psy, one zostaną u mojego taty dopóki czegoś nie wymyślę. Jestem samotną mamą, nie mogę ot tak sprawić sobie nowego mieszkania, bo nie mam za dużo pieniędzy. Więc robi się, co się może. Naprawdę nie spodziewałam się, że to się wydarzy - mówi inna mieszkanka Raleigh.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Setki tornad w USA - są zabici i ranni”, napisanego przez Marcina Pietruszkę, opublikowanego w serwisie e-Polityka.pl (więcej informacji).