Przejdź do zawartości

2011-03-28: Sytuacja w Libii - Dzień czwarty

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 28 marca 2011
   Tereny kontrolowane przez rząd Kadafiego
   Tereny kontrolowane przez siły opozycji
   Walki / Niejasna sytuacja
Wojna domowa w Libii
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej - Wikipedia

Koalicja sił ONZ kontynuuje interwencję w Libii. Rebelianci zajęli rodzinne miasto Kaddafiego - Syrtę.

O 1:30 w nocy rebelianci zdobyli Syrtę, rodzinne miasto Muammara Kadafiego. Powstańcy nie napotkali większego oporu ze strony wojsk, gdyż większość armii ewakuowała się wczoraj wieczorem. To już potwierdzone. Syrta przeszła w prodemokratyczne ręce - powiedział rzecznik powstańców Szamsiddin Abdulmolah. Między 6:20, a 6:35 przeprowadzone zostały naloty koalicji na miasto.

Rebelianci prowadzą kontrofensywę na froncie cyrenajskim. W weekend kolejno zdobyli Adżdabiję, Marsa al-Burajkę, Ak-Ukajalę, Ras al-Unuf, Bin Dżawad, Nufilia. Rano wojsko Kaddafiego wycofało się z miasta Dżalu, 200 km na południe od Adżdabiji.

Lekarze w Adżdabiji donoszą, że żołnierze Kaddafiego dokonywali gwałtów na kobietach, które popierały rebelię. Według korespondentki Al Dżaziry, w tym mieście za zaginione uznaje się wciąż 175 osób. Są obawy, że wiele zostało zabitych, kiedy w mieście przebywała libijska armia.

Z kolei na froncie trypolitańskim trwa bitwa o Misrata. Jednak rebelianci odpierają ataki i kontrolują nadal miasto. Do południa wojska Kaddafiego zaatakowały Misratę. Wojska rządowe wciąż korzystały ze snajperów rozmieszczonych na dachach budynków, 8 osób zginęło, a ponad 24 zostało rannych. Dziś rano siły Kaddafiego zaatakowały miasto Zintan.

Miasto Sabha na południu Libii, kontrolowane przez siły Kaddafiego, zostało zbombardowane o 4:00 przez samoloty koalicji.

Katar jako drugie państwo uznał Tymczasową Radę Narodową za jedynego legalnego przedstawiciela Libi.

Przeczytaj poprzedni

oraz kolejny raport

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Wojna domowa w Libii