Przejdź do zawartości

2011-03-27: Sytuacja w Libii - Dzień trzeci

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 27 marca 2011
   Tereny kontrolowane przez rząd Kadafiego
   Tereny kontrolowane przez siły opozycji
   Walki / Niejasna sytuacja
Wojna domowa w Libii
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej - Wikipedia

Rebelianci prowadzą obecnie kontrofensywę na niespotykaną skalę. W ciągu dwóch dni odbili kilka miast.

Rebelianci odbili wczoraj z rąk wojska libijskiego miasto Adżadabija. Potwierdzili to obecni na miejscu zagraniczni korespondenci wojenni. Wieczorem siły powstańcze weszły do miasta Marsa al-Burajka, napotykając tam niewielki opór oraz do Ukajali.

Adżdabija to miasto leżące 160 km na południe od Bengazi. 25 lutego w wyniku buntu przeszło na stronę rebeliantów. W wyniku ofensywy zostało zdobyte przez siły Kadafiego 15 marca. Po przyłączeniu się koalicji do wojny 19 marca, siły rządowe cofnęły się spod Bengazi i front działań przesuwał się ku Adżdabiji. Z kolei Marsa al-Burajka została zdobyta 25 lutego przez rebeliantów. W dniach 2-3 maca odbył się tam nieudany szturm sił rządowych. Dopiero 10 marca miasto odbiły siły rządowe.

Dziś w południe libijscy rebelianci dotarli do miasta Ras al-Unuf, a następnie do Bin Dżawad. To drugie miasto leży 525 km na wschód od Trypolisu. Sytuacja na froncie powróciła do stanu sprzed 6 marca, czyli początku rządowej ofensywy.

Bin Dżawad zostało zdobyte przez siły Kaddafiego 6 marca, a Ras al-Unuf 10 marca.

Rząd libijski poinformował, że lotnictwo koalicji nocą bombardowało wojska Kaddafiego na drodze z Adżdabiji do Syrty.

Po południu siły Kaddafiego ostrzelały Misratę. W tym czasie czołgi i artyleria prowadziła szturm na miasto. Po ataku, ostrzał artyleryjski osłabł. Liczba ofiar walk o Misratę w ciągu tygodnia sięgnęła 115.

Amerykański sekretarz stanu Robert Gates powiedział, że wywiad amerykański doniósł, że służby libijskie na miejsce ataków lotniczych sił koalicji podkładały ciała zabitych przez siebie ludzi, by za ich śmierć winą obciążyć państwa zachodnie

Przeczytaj poprzedni raport

oraz kolejny raport

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Wojna domowa w Libii