Przejdź do zawartości

2011-03-26: Sytuacja w Libii - Dzień drugi

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 26 marca 2011
   Tereny kontrolowane przez rząd Kadafiego
   Tereny kontrolowane przez siły opozycji
   Walki / Niejasna sytuacja
Bazy wojsk koalicji i ich ataki w Libii
Wojna domowa w Libii
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej - Wikipedia

Koalicja sił ONZ kontynuuje interwencję w Libii.

Rebelianci odbili dziś z rąk wojska libijskiego miasto Adżadabija. Potwierdzili to obecni na miejscu zagraniczni korespondenci wojenni. Wczoraj siły francuskie ostrzelały libijskie siły w okolicach Adżdabiji. W lotach bojowych wziął udział katarski Mirage 2000-5. Katar to pierwszy kraj, który przyłączył się do działań militarnych. Wieczorem rebelianci weszli po 10-dniowych walkach do Adżdabiji. Powstańcy poinformowali, że wzięli do niewoli dużo rządowych żołnierzy. We wschodnim sektorze miasta stoi 20 spalonych czołgów. W mieście trwa obecnie świętowanie, w czasie wkraczania sił powstańczych.

Adżdabija to miasto leżące 160 km na południe od Bengazi. 25 lutego w wyniku buntu przeszło na stronę rebeliantów. W wyniku ofensywy zostało zdobyte przez siły Kadafiego 15 marca. Po przyłączeniu się koalicji do wojny 19 marca, siły rządowe cofnęły się spod Bengazi i front działań przesuwał się ku Adżdabiji. Droga łącząca Adżdabiję i Bengazi pokryta wrakami zniszczonych czołgów wojska libijskiego, była głównym teatrem działań militarnych na froncie wschodnim. Wczoraj do Adżdabiji wkroczyły siły rebeliantów, które pokonały ostatecznie bombardowane wojska Kaddafiego.

Obecnie rebelianci maszerują na Marsa al-Burajka, którą utracili 10 marca. Dziś w nocy na Tajura, dzielnicę Trypolisu, spadły trzy bomby.

Po południu koalicja przeprowadziła nalot na przedmieściach Misraty. W tym czasie czołgi i artyleria prowadziła szturm na miasto. Bomby spadły na czołgi i składy amunicji. Po ataku, ostrzał artyleryjski osłabł. Liczba ofiar walk o Misratę w ciągu tygodnia sięgnęła 115.

Barack Obama w poniedziałek wygłosi przemówienie do narodu na temat interwencji wojskowej w Libii. Prezydent ma wyjaśnić Amerykanom swoją decyzję o zaangażowaniu Stanów Zjednoczonych w operację międzynarodowej koalicji.

Wg wicepremier Wielkiej Brytanii koalicja państw zachodnich nie może być pewna wyniku interwencji militarnej w Libii, ale bezczynność w takiej sytuacji nie wchodziła w grę. Portugalia, która przewodniczy Komitetowi ONZ ds. Sankcji wobec Libii wyraziła także wątpliwość, co do możliwości zmiany zasad embarga na broń dla Libii tak, by zezwolić na uzbrojenie rebeliantów. Sankcje na Libię Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła 26 lutego rezolucją nr 1970 w postaci embarga na broń, zakazu podróżowania i zamrożenia aktywów Muammara Kaddafiego i innych przedstawicieli jego reżimu.

Przeczytaj poprzedni raport

oraz kolejny raport

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Wojna domowa w Libii