2011-03-21: W polskiej Wikipedii trwa "Tydzień Artykułu Japońskiego"

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 21 marca 2011
Grafika wykorzystana jako logo akcji

"Tydzień Artykułu Japońskiego", czyli tygodniowa akcja, która jest symbolicznym wyrazem solidarności polskich Wikipedystów z dotkniętą kataklizmem Japonią wystartowała dziś w Wikipedii. Podczas trzydniowych przygotowań do akcji, biorący w niej udział Wikipedyści w ramach "rozgrzewki" stworzyli kilkadziesiąt artykułów. Termin akcji zbiegł się w sposób symboliczny z istotną w polsko-japońskich stosunkach datą 22 marca, czyli dniem w którym Japonia uznała w 1919 roku niepodległość Polski.

Celem akcji jest zwiększenie udziału w Wikipedii artykułów dotyczących Japonii, m.in. jej geografii, historii, kultury, sztuki; a także tych bardziej współczesnych aspektów jak nauka, edukacja, architektura, czy infrastruktura. Oficjalnie akcja potrwa do północy 27 września. Nieoficjalnie jej część będzie trwała o wiele dłużej, ponieważ zgromadzone podczas przygotowań (a niewykorzystane w czasie akcji akcji) tytuły brakujących artykułów zasilą stronę projektu na której one gromadzone są jako baza haseł do napisania. Będą więc one sukcesywnie wykorzystywane w przyszłości. Piszącym hasła Wikipedystom pomoc w zakresie problemów lingwistycznych zapewnili eksperci związani z Wikiprojektem Japonia – osoby z wykształceniem orientalistycznym, dobrze władające językiem japońskim oraz posiadające dużą wiedzę w tematyce z którą związana jest akcja.

Z bieżącymi postępami pracy można się zapoznać na stronie akcji: Tydzień Artykułu Japońskiego, warto też chyba włączyć się w prace i napisać choćby symboliczny zalążek, bo przecież idea przyświecająca inicjatywie jest szlachetna.

Źródła[edytuj | edytuj kod]