2011-03-21: Sytuacja w Libii - 21 marca 2011

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 21 marca 2011
Bazy wojsk koalicji i ich ataki w Libii
Bombowiec B-2 operujący nad Libią
Wojna domowa w Libii
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej - Wikipedia

Koalicja sił ONZ kontynuuje interwencję w Libii.

Tuż po północy Stany Zjednoczone ogłosiły, że nie uznają zawieszenia broni ogłoszonego przez Kaddafiego, ponieważ wojska libijskie faktycznie nie zaprzestały aktywności. W nocy dokonano nalotów w Trypolisie, w wyniku czego zniszczona została rezydencja Muammara Kadafiego.

Libijskie wojsko wycofało się na 100 km od pozycji pod Bengazi i poruszało się na drodze do Adżadabiji. W wyniku wcześniejszych bombardowań na drodze nadal stoją wraki zniszczonych czołgów libijskich. Rano Agencja Reutersa, podała, że alianci zbombardowali Adżdabiję, opanowaną 15 marca przez siły Kadafiego. W nocy siły koalicji wystrzeliły 10-12 pocisków.

Rebelianci poinformowali, że w Misracie dwa autobusy z żołnierzami i 11 czołgów wjechało do centrum miasta. Budynek szpitala został zajęty przez wojsko Kaddafiego. Wzdłuż głównej ulicy ustawiono 200 snajperów. W mieście w walkach zginęło 40 osób.

Kaddafi ogłosił dzisiaj, że uzbroi wszystkich prawdziwych Libijczyków, żeby wyszli na ulice i oczyścili je z rewolucjonistów. Wg dowódców wojskowych system obrony Libii został poważnie uszkodzony przez bombardowania.

Irak wyraził poparcie dla koalicji antylibijskiej. Jednak szyicki duchowny Muktada al-Sadr, który w 2008 podpisał porozumienie pokojowe z rządem w Bagdadzie, potępił interwencje.

Rosja ponownie nie zgodziła się z słusznością operacji Niepokoi łatwość, z jaką podjęta została decyzja o użyciu siły. W polityce USA staje się to trwałą tendencją. Rząd Libii nie spełnia kryteriów demokratycznych, ale to jeszcze nie usprawiedliwia zbrojnej interwencji - powiedział Władimir Putin.

Czterech dziennikarzy New York Timesa, pojmanych w Adżdabiji 15 marca, zostało przekazanych przez władze libijskie ambasadzie Turcji. Stamtąd mają być ewakuowani do rodzinnych krajów. Jednym z przetrzymywanych był Stephen Farrell, korespondent wojenny porywany w przeszłości w Iraku oraz Afganistanie.

Po południu siły Kaddafiego ostrzelały miasto Az-Zintan, leżące na froncie trypolitańskim.

Wieczorem samoloty koalicji międzynarodowej wystrzeliły kolejnych 12 rakiet typu cruise w kierunku libijskich stanowisk dowództwa i obrony przeciwlotniczej.

Swój udział w operacji zawiesiła Norwegia. Powodem tego jest niejasność co do tego, kto dowodzi operacją. Wcześniej do akcji Oslo wysłało 6 myśliwców. Z kolei do operacji przyłączyła się Hiszpania. Zaangażowano dwa hiszpańskie F-18. Wkrótce mają wziąć udział także cztery kolejne F-18, latająca cysterna, fregata F-100, okręt podwodny S-74 oraz okręt rozpoznania CN-235, łącznie 500 hiszpańskich lotników i marynarzy.

Przeczytaj poprzedni raport

oraz kolejny raport

Źródła[edytuj | edytuj kod]

link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Wojna domowa w Libii