2011-03-13: Światowa prapremiera musicalu "Mały Lord" w Operze Krakowskiej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 13 marca 2011

W sobotę na deskach Opery Krakowskiej miała miejsce światowa prapremiera rodzinnej opowieści muzycznej "Mały Lord". Premierowy pokaz wyreżyserowany przez Janusza Szydłowskiego został uwieńczony kilkunastu minutową owacją na stojąco, oraz bisem jednej z piosenek.

W sobotę 12 marca już przed godziną 18 wokół gmachu Opery Krakowskiej gromadziły się grupy ludzi oczekujących na rozpoczęcie się pierwszego przedstawienia nowego spektaklu. Poruszenie wśród gości było jednak większe niż zazwyczaj, ponieważ ten występ był światową prapremierą musicalu, do którego muzykę i libretto opracował Stiven Markwick na podstawie książki Frances Hodgson Burnett. Duże zaciekawienie wśród gości, było także wzmocnione gdyż była to pierwsza musicalowa premiera w historii sceny przy Lubicz w Krakowie.

Stiven Markwick pisząc libretto musicalu osadził je w okresie przełomu XIX i XX wieku. Historia mówi o małym chłopcu - Cedriku (Mateusz Kałucki/Dominik Dworak/Daniel Kukurba) - mieszkającym ze swoją matką (Agnieszka Cząstka/Magdalena Walach) w Ameryce. Pewnego dnia dowiaduje się, że jest wnukiem angielskiego księcia Dorincourt (Andrzej Biegun/Tadeusz Kwinta). Cedrik zamieszkuje razem z dziadkiem w angielskim zamku. Stary książę pod wpływem dobroci i wiary chłopca zmienia, staje się bardziej otwartym na ludzi, przed którymi otwiera swoje serce.

W spektaklu została wykorzystana pełna orkiestra symfoniczna powiększona o instrumenty dodające musicalowe brzmienie. Nad pracą orkiestry czuwał dyrygent Sebastian Perłowski. Wiele scen zostało też wzbogaconych śpiewem chóru Operowego.

Na premierze byli obecni przedstawiciele władz miasta Krakowa i zarządu Województwa Małopolskiego z Prezydentem Jackiem Majchrowskim i członkami Zarządu Województwa na czele, przedstawiciele świata kultury, znani aktorzy i reżyserzy.

Po spektaklu wśród podziękowań i gratulacji Dyrektor Opery Krakowskiej Bogusław Nowak zaprosił na zbliżającą się premierę Traviaty, która w krakowskiej operze odbędzie się już w czerwcu. Dyrektor zapowiedział także iż następne musicalowe przedsięwzięcie w Operze jest planowane na połowę 2013 roku.

Intensywne przygotowania do premiery zaczęły się w Operze Krakowskiej już na początku obecnego sezonu artystycznego, kiedy odbył się casting na chłopca, który zagra tytułową rolę "Małego Lorda". Dzieło to ma na celu przekazanie młodym widzom znaczenia uniwersalnych wartości, takich jak dobroć, ufność i przyjaźń.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa małopolskiego
Wikinews
Wikinews

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie małopolskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Krakowa, Nowego Sącza, Tarnowa, Dąbrowy Tarnowskiej lub Zakopanego
pozostałych miejscowości