Przejdź do zawartości

2011-03-09: Discovery powrócił z ostatniej podróży

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 9 marca 2011
Lądowanie promu Discovery

Amerykański prom kosmiczny Discovery z wrócił bezpiecznie na Ziemię ze swojej ostatniej 39-tej podróży w kosmos. Wahadłowiec wylądował w bazie lotów kosmicznych im. Kennedy'ego na Przylądku Canaveral na Florydzie. Zgodnie z planem o godzinie 17.57 czasu polskiego (11.57 czasu miejscowego). Sukcesem zakończyła się ostatnia kosmiczna misja wahadłowca Discovery STS-133.

Celem misji było dostarczenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) częsci zapasowych i zapasów żywności ważących blisko 16 ton. Głównym zadaniem misji jednak było przywiezienie robonauty, który ma być niezastąpionym pomocnikiem astronautów.

Amerykańskie promy w tym roku kończą swą służbę i przejdą na zasłużoną emeryturę. W kwietniu wystartuje jeszcze Endeavour, a w czerwcu Atlantis. Orbitalne loty promów kosmicznych zainaugurował w 1981 roku prom Columbia. Po utracie Challengera w 1986 roku i Columbii 17 lat później NASA dysponuje jeszcze trzema wahadłowcami: Atlantis, Discovery i Endeavour.

Ciekawostką jest fakt że Discovery wprowadzony do służby w 1984 r odbył najwięcej lotów z całej amerykańskiej floty promów kosmicznych - w sumie przeleciał 238 milionów kilometrów, przebywając łącznie 365 dni (cały rok kalendarzowy) w przestrzeni kosmicznej.

Po wycofaniu promów z eksploatacji NASA zamówiła nowe pojazdy kosmiczne.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]