Przejdź do zawartości

2011-02-16: Przedstawiciele "Cichociemnych" zostali podjęci przez prezydenta RP

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 16 lutego 2011

W 70. rocznicę zrzutu na teren okupowanej Polski pierwszych "Cichociemnych", prezydent Bronisław Komorowski podjął w Pałacu Prezydenckim trzech spośród ostatnich sześciu żyjących przedstawicieli tej elitarnej polskiej formacji wojskowej.

Spotkanie, w którym wzięło udział trzech byłych "Cichociemnych" gen Stefan Bałuk "Starba", mjr Alojzy Józekowski oraz mjr Stanisław Oleksiak (pełniący funkcję Prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej), przebiegło wśród wspomnień wojennych przybyłych na spotkanie kombatantów oraz rozmowie o strukturze i organizacji formacji. W trakcie spotkania weterani zwrócili uwagę, że pomimo znacznego wkładu w budowę zbrojnego ramienia Podziemnego Państwa Polskiego, ich udział słabo akcentowany jest we współczesnych mediach - do tej pory powstały jedynie dwa filmy poświęcone "Cichociemnym". Po spotkaniu, Kancelaria Prezydenta zobowiązała się wspierać i monitorować inicjatywę produkcji pełnometrażowego filmu o ich losach.

"Cichociemni" to nazwa stosowana wobec żołnierzy jednostek specjalnych Polskich Sił Zbrojnych, szkolonych w Wielkiej Brytanii i zrzucanych na spadochronach nad terytorium okupowanej przez hitlerowskie Niemcy Polski. Pierwszy zrzut miał miejsce z 15 na 16 grudnia 1941 roku, w ramach operacji o kryptonimie Adolphus na włączonych do III Rzeszy terenach Śląsku Cieszyńskiego wylądowało trzech pierwszych "Cichociemnych". Spośród 316 przerzuconych w czasie wojny na terytorium Polski "Cichociemnych", połowa z nich nie przeżyła wojny, ginęli w czasie skoku, w walkach, dziewięciu z nich zostało zamordowanych po wojnie przez władze komunistyczne.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]