Przejdź do zawartości

2011-02-16: Kraków: budżet miasta na 2011 przyjęty jednogłośnie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 16 lutego 2011

W środę Rada Miasta Krakowa przyjęła jednogłośnie budżet miasta na 2011 rok. Część zmian proponowanych przez kluby PO i PiS prezydent Jacek Majchrowski uwzględnił w zbiorczej autopoprawce co pozwoliło na znaczące skrócenie debaty nad uchwałą.

Uchwalony budżet miasta wynosi ponad 3,5 mld zł., deficyt osiągnie kwotę 20 mln zł a całkowite zadłużenie miasta 2 mln zł.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski

Najważniejszymi inwestycjami uwzględnionymi w uchwale są wciąż budowany stadion miejski im. Henryka Reymana (127 mln zł), budowa centrum kongresowego pochłonie 43 mln zł. Ważnym w budżecie elementem są inwestycje w infrastrukturę drogową w tej dziedzinie najwięcej pochłonie kontynuacja modernizacji ronda Ofiar Katynia (29 mln zł) oraz dokończenie budowy estakady na ul. Nowochuckiej (20,7 mln zł). Na budowę linii tramwajowej na Ruczaj i do III Kampusu UJ przeznaczono kolejne 30 mln zł.

Dzięki poprawkom klubów opozycyjnych udało się także wygospodarować pieniądze na inwestycje w kulturę i szkolnictwo: na budowę sali gimnastycznej w w szkole podstawowej nr 50 2 mln zł i tyle samo na budowę centrum kultury i rekreacji na Woli Duchackiej. Na dofinansowanie teatrów zostanie przeznaczone 2 mln zł a 1,5 mln zł pochłonie remont zniszczonego podczas powodzi w maju i czerwcu 2010 Kopca Piłsudskiego. Radni w swoich poprawkach nie zapomnieli także o dofinansowaniu infrastruktury 4,3 mln zł zostanie przeznaczone na chodniki i ścieżki rowerowe, a milion złotych pochłonie przygotowanie infrastruktury do rozwoju kolei aglomeracyjnej.

W uchwale budżetowej znalazła się także poprawka radnych klubu Platformy Obywatelskiej nakazująca przekazywanie zaoszczędzonych dzięki korzystnie rozstrzyganym przetargom na oddłużanie miasta (pierwsze 20 mln zł) oraz na edukację. Przestrzeganie takiej zasady ma oddalić od miasta groźbę przekroczenia progu 60% zadłużenia, którego osiągnięcie grozi naruszeniem dyscypliny finansowej.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa małopolskiego
Wikinews
Wikinews

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie małopolskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Krakowa, Nowego Sącza, Tarnowa, Dąbrowy Tarnowskiej lub Zakopanego
pozostałych miejscowości