2011-02-01: Setki uciekają przed wulkanem Shinmoedake

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Azja
Wulkan Shinmoedake (27 stycznia)
wtorek, 1 lutego 2011

Setki ludzi opuściło własne domy w strachu przed rosnącą aktywnością wulkaniczną Shinmoedake.

W niedzielę w nocy, w Takaharu w prefekturze Miyazaki zorganizowano ewakuację 513 domostw zamieszkałych łącznie przez 1 158 obywateli. Około 600 dotarło do miasta już w poniedziałek rano i znalazło schronienie w ośrodkach publicznych.

"Opuściliśmy dom natychmiast, zabierając jedynie najcenniejsze rzeczy i koce", mówi 56-letni rolnik, który wraz z rodziną znalazł schronienie w publicznym ośrodku zdrowia. "Nie wiem co robić, poczekam jak sytuacja się rozwinie", dodał.

Liczący 1 421 metrów wysokości wulkan Shinmoedake jest częścią pasma górskiego Kirishima, obejmującego prefektury Miyazaki i Kagoshima. Jego erupcje rozpoczęły się w zeszłym tygodniu, gdy zaczął wyrzucać z siebie głazy i pył wulkaniczny. Ostatnia erupcja Shinmoedake miała miejsce 52 lata temu.

Rząd Japonii w poniedziałek, w centrum reagowania kryzysowego przy biurze premiera, utworzył biuro kierujące działaniami prewencyjnymi i ewakuacją.

Obserwatorium Meteorologiczne Rejonu Fukuoki powiększyło obszar objęty zakazem wstępu z 2 km do 3 km od krateru, obejmując tym, oprócz Takaharu, część Kobayashi w prefekturze Miyazaki i Kirishimę w prefekturze Kagoshima.

Obserwatorium ogłosiło, że średnica kopuły wulkanicznej, która w piątek wynosiła dziesiątki metrów, powiększyła się do 500 metrów. Średnica krateru wynosi 700 metrów.

Motoo Ukawa, dyrektor Wydziału Badań nad Wulkanami w Krajowym Instytucie Badawczym Nauk o Ziemi i Zapobieganiu Kataklizmom powiedział, że kopuła wulkaniczna może zatrzymywać magmę, powodując tym samym wzrost ciśnienia gazów wulkanicznych wewnątrz wulkanu.

Taka sytuacja może doprowadzić do przerwania kopuły i eksplozji, czemu mogą towarzyszyć duże ilości spływających strumieni piroklastycznych.

Takahiro Yamamoto, badacz z Państwowego Instytutu Zaawansowanych Nauk Przemysłowych i Technologii twierdzi, że strumienie piroklastyczne z Shinmoedake będą innę od tych z Fugendake, wulkanu w paśmie Unzen.

Podczas erupcji Fugendake w 1991 roku kopuły wulkaniczne wielokrotnie pękały i powtarzające się emisje strumieni piroklastycznych pozbawiły życia ponad 40 osób.

Minoru Takeo, profesor na uniwersytecie przy Instytucie Badań Tokijskiego Trzęsienia Ziemi powiedział, że "aktywność wulkaniczna Shinmoedake może ulec zmianie", ponieważ od soboty zaobserwowano co raz więcej niewielkich, ale dłuższych niż zwykle trzęsień ziemi.

W takiej sytuacji pojawia się wiele mniejszych erupcji, przez co trudno jest określić czas nastąpienia kolejnych.

Erupcje Shinmoedake są pierwszymi erupcjami na dużą skalę od 1716 r., kiedy to poważne erupcje trwały przez półtora roku.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]