Przejdź do zawartości

2011-01-31: Sztokholm: otwarcie wystawy NASA

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 31 stycznia 2011
Wejście do sztokholmskiego Muzeum Techniki (2006)

W ostatni piątek w Sztokholmie otworzono największą wystawę NASA zorganizowaną poza terytorium Stanów Zjednoczonych. W Muzeum Techniki można obejrzeć ponad 400 przedmiotów związanych z kosmosem: od silników rakietowych, przez skafandry kosmiczne, po racje żywnościowe astronautów.

28 stycznia w sztokholmskim muzeum techniki (Tekniska Museet) została otwarta wystawa "NASA - human adventure" - największa taka wystawa poza Stanami Zjednoczonymi. Wystawa będzie otwarta do 6 listopada, a potem trafi do kolejnej europejskiej lokalizacji, jeszcze nie ustalonej.

Don Bies, kurator wystawy, powiedział, że organizatorzy czuli, że to dobry pomysł zacząć tutaj. Nie często takie wystawy goszczą w Europe.

Wśród ponad 400 eksponatów, wystawionych na 2000 metrów kwadratowych powierzchni, są dwutonowy silnik rakietowy, spadochron kapsuły Apollo 17, modele rakiet, promów kosmicznych, czy urządzenie dokujące, które pomogło w lądowaniu człowieka na Księżycu - ulubiony eksponat Biesa. Wśród wystawionych przedmiotów są również eksponaty rosyjskie i radzieckie.

Wystawa prezentuje techniczne i naukowe aspekty podróży w kosmos, koncentrując się na historii misji kosmicznych i ich bezpośrednim związku z człowiekiem, prezentując przedmioty związane z codziennym życiem kosmonautów w przestrzeni kosmicznej.

Wystawa została zorganizowana przez Johna Nurminena Prima, we współpracy z NASA, Discovery Channel, moskiewskim Państwowym Muzeum Historii Kosmonautyki, Centrum Kosmosu i Kosmosfery stanu Kanasas, White Room Artifacts, i z wieloma kolekcjonerami prywatnymi.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

  • Hubert Bartkowiak – Wystawa NASA w Sztokholmie – Kosmonauta.net, 31 stycznia 2011