Przejdź do zawartości

2011-01-31: Kan zobowiązał się do otwarcia japońskiego rynku

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Azja
Premier Japonii Naoto Kan podczas wystąpienia na spotkaniu w Davos
poniedziałek, 31 stycznia 2011

Premier Japonii Naoto Kan oświadczył na spotkaniu w Davos, że Japonia do czerwca podejmie decyzję o przystąpieniu do rozmów o wolnym handlu w ramach Trans-Pacific Partnership (TPP).

"Japoński rząd będzie kontynuował konsultacje ze Stanami Zjednoczonymi i innymi istotnymi państwami oraz zdecyduje o przyłączeniu się do negocjacji około czerwca tego roku", oświadczył premier.

Kan, na corocznym zjeździe Światowego Forum Ekonomicznego, które odbyło się w niedzielę, wygłosił przemówienie zatytułowane "Otwarcie Japonii i odnowienie więzi interpersonalnych". Jego nadzwyczaj krótka wizyta w Szwajcarii trwała zaledwie 6 godzin.

Nawołując do promowania współpracy ekonomicznej, Kan powiedział, "Wolny handel jest najlepszą metodą dzielenia dobrobytu ze światem".

Pragnąc wdrożenia zasady wolnego handlu dodał, że zmierza do otwarcia kraju, które nazwał "Trzecim otwarciem Japonii", trzecim po Restauracji Meiji z końca XIX wieku i odbudowy Japonii po II Wojnie Światowej.

Premier wyraził także gotowość Japonii do rozpoczęcia negocjacji z Unią Europejską nad umową o współpracy ekonomicznej. Japonia jest gotowa przystąpić do negocjacji jeszcze w tym roku.

Mówiąc o wpływie, jaki porozumienie ekonomiczne z UE wywrze na japońskie rolnictwo Naoto Kan oświadczył, "Takie porozumienie nie stawia Japonii przed wyborem pomiędzy liberalizacją handlu a przetrwaniem rolnictwa".

Premier oświadczył, że promowanie współpracy ekonomicznej i ożywienie rolnictwa idą ze sobą w parze, oraz że Japonia zamierza promować rodzime artykuły spożywcze, aby odnowić rolnictwo i przyczynić się do jego rozwoju.

Uznając stosunki z Chinami za "nadzwyczaj ważne", Kan oświadczył, "oba kraje będą musiały pogłębić współpracę w wielu aspektach".

W sesji pytań po przemówieniu premier oświadczył, że zajęcie przez Chiny drugiego miejsca w rankingu najefektywniejszych gospodarczo państw świata było dla Japonii "mile widzianą" zmianą, lecz wezwał także Chiny do odpowiedzialnego działania na arenie międzynarodowej.

Źródła[edytuj | edytuj kod]