Przejdź do zawartości

2011-01-25: Pakiet biurowy LibreOffice 3.3 wydany

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 26 stycznia 2011
Informatyka

InformatykaInternetOprogramowanie

GoogleLinuxMicrosoftOpenOffice.org

25 stycznia 2011 roku organizacja The Document Foundation wydała stabilną wersję bezpłatnego pakietu biurowego LibreOffice.

LibreOffice jest rozwijany przez część twórców OpenOffice.org, którzy odeszli z projektu po przejęciu go przez firmę Oracle. Liczba deweloperów wzrosła przez ten czas z niemal 20 do ponad setki. Znany jest już kalendarz przyszłych wersji aż do końca maja, a wkrótce mają się pojawić codzienne migawki kodu oraz zautomatyzowany system budowania wersji binarnej.

Logo pakietu

We właśnie opublikowanej wersji wprowadzono szereg nowych funkcji oraz poprawiono wykryte błędy. Dalsze zmiany w programach pojawią się w kolejnej wersji pakietu, która ukaże się w połowie tego roku.

LibreOffice 3.3 pozwala między innymi wstawiać grafiki wektorowe w formacie SVG (Draw potrafi je modyfikować) i zawiera wygodny konfigurator stron tytułowych we Writerze. Nowy Impress daje użytkownikom wygodny panel sterowania prezentacją poprzez załączone w LO rozszerzenie Presenter Console. Pojawiły się także importery plików z pakietu MS Works oraz Lotus Word Pro, a import plików WordPerfecta znacznie się poprawił.

Inne ciekawe nowości to na przykład link do stron pomocy Wiki w menu Pomoc, odczyt i zapis formatu ODF w postaci płaskich plików XML (dla wygodniejszej obróbki przez XSLT) lub szybszy import plików Excela, DBF i ODF w Calcu. Dodatkowo użytkownicy dostają do dyspozycji tryb eksperymentalny, w którym można testować jeszcze nieukończone funkcje pakietu – w tym wydaniu można testować interaktywną edycję wzorów w dokumencie.

LO zawiera też wszystkie nowinki z (wydanego tego samego dnia) OpenOffice.org 3.3, takie jak nowy font Liberation Narrow, obsługę do 1.048.576 wierszy oraz możliwość kolorowania zakładek w Calcu, wbudowywanie w pliki PDF standardowych fontów PDF-owych, wstawianie obiektów rysunkowych oraz hierarchiczne etykiety osi w module Charts czy lepszą obsługę układu slajdów w trybie edycji w Impressie. W obu pakietach znacznie poprawił się eksport do formatu RTF, możliwe jest też importowanie wykresów w formacie PPTX.

LibreOffice 3.3 został stworzony dla Linuksa (będzie domyślnym pakietem biurowym dla wydania Ubuntu 11.04), jednak istnieją też wersje dla systemów operacyjnych Windows i Mac OS X.

Polską wersję pakietu można ściągnąć bezpośrednio z oficjalnej witryny projektu.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]