2011-01-24: Moskwa: na lotnisku Domodiedowo w wyniku eksplozji zginęło kilkadziesiąt osób

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 24 stycznia 2011
Rosja

W poniedziałek doszło do eksplozji na Moskiewskim lotnisku Domodiedowo. W zamachu zginęło co najmniej 35 osób i ponad 150 jest rannych.

Wybuch miał miejsce o 16.37 czasu lokalnego (14.37 czasu polskiego). Według informacji podanych przez rosyjski portal informacyjny lifenews przyczyną wybuchu był samobójczy zamach terrorystyczny. Inne źródła, podają, że bomba przyleciała w bagażu, a The Moscow News podaje, że bomba mogła być umieszczona w azjatyckiej restauracji w strefie odlotów. Wybuchło 7 kg trotylu. Media i agencie informacyjne podają sprzeczne informacje dotyczące dokładnego miejsca wybuchu.

Rzecznik ministerstwa zdrowia Federacji Rosyjskiej podał, iż w zamachu zginęło co najmniej 35 osób i ponad 150 jest rannych. Wszystkie loty, które miały lądować na Domodiediewie kierowane są na inne moskiewskie lotnisko Szeremietiewo.

Opłakujemy ofiary ataku terrorystycznego na lotnisku Domodiedowo. Jego organizatorzy będą namierzeni i ukarani
Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew

Prezydent rozporządził wprowadzenie specjalnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stołecznych lotniskach, a także na dworcach kolejowych. Zaostrzono też kontrolę w moskiewskim metrze. Powołano sztab kryzysowy i komisję śledczą.

Kondolencje narodowi rosyjskiemu złożył Bronisław Komorowski. Naród Polski łączy się w solidarności i żałobie z Narodem Rosyjskim w tym smutnym dniu - napisał polski prezydent w depeszy kondolencyjnej. Proszę przyjąć moje szczere kondolencje i wyrazy najgłębszego współczucia - na ręce Władimira Putina kondolencje złożył Donald Tusk.

Port lotniczy Moskwa-Domodiedowo jest najruchliwszym lotniczym portem pasażerskim Moskwy i Rosji. Korzysta z niego ponad 80 linii lotniczych latających do ponad 200 miast na całym świecie.

29 marca 2010 przeprowadzone zostały ataki terrorystyczne na dwóch stacjach moskiewskiego metra. W wyniku eksplozji bomb, które zostały zdetonowane przez kobiety-samobójczynie, zginęło co najmniej 39 osób, a 102 zostały ranne. Był to najbardziej krwawy zamach w Moskwie od ataku z 6 lutego 2004, który również odbył się na stacji metra, w którym życie straciło 41 osób.

Źródła[edytuj | edytuj kod]