Przejdź do zawartości

2011-01-22: 148 lat temu w Królestwie Polskim wybuchło Powstanie Styczniowe

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 22 stycznia 2011

W całej Polsce trwają uroczystości upamiętniające 148 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego w Królestwie Polskim.

Centralne uroczystości rozpoczęły się w Warszawskim Muzeum Niepodległości "Koncertem Pamięci Powstania Styczniowego" zorganizowanym przez Stowarzyszenie Szarych Szeregów. Pieśni z okresu powstania wykonał zespół artystyczny Związku Harcerstwa Polskiego z Legionowa wraz z solistami. Historyczne "Słowo o Powstaniu" przed częścią muzyczną wygłosił kierownik Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej Jerzy Wągrodzki.

Główne obchody rocznicowe zaplanowano w Warszawie na wczesne popołudnie, około godziny 13:30 w Parku im. Romualda Traugutta. Pod krzyżem znajdującym się w miejscu stracenia gen. Romualda Traugutta i czterech innych członków Rządu Narodowego zostaną złożone wieńce i zapłoną znicze. Następnie uroczystości przeniosą się pod pomnik znajdującym się w pobliżu X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej – miejsca, gdzie przetrzymywany był aresztowany podczas Powstania Traugutt. Odbędzie się tam poprzedzony modlitwą apel poległych. Warty pododdziałów reprezentacyjnych jednostek Wojska Polskiego i harcerzy obejmą przy nim honorowe czuwanie, a delegacje państwowe i społeczne w asyście pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich i harcerskich złożą wieńce i zapalą znicze. Oddział Reprezentacyjny Wojska Polskiego uczci pamięć poległych salwą honorową. Całość obchodów zostanie dopełniona oprawą artystyczną z deklamacją wierszy i pieśniami patriotycznymi.

Powstanie styczniowe wybuchło w 22 stycznia 1863 roku przeciwko zaborcy rosyjskiemu. Było najdłuższym i najbardziej masowym zrywem niepodległościowym w historii Polski, obejmując terytorium Królestwa Polskiego, Litwy, Białorusi i dużą część Ukrainy.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]