Przejdź do zawartości

2011-01-21: Rumunia członkiem ESA w 2011 roku

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 21 stycznia 2011
Państwa członkowskie (niebieskie), zrzeszone w PECS (jasnozielone) i współpracujące (ciemnozielone) z Europejską Agencją Kosmiczną

20 stycznia Rumunia przystąpiła do Konwencji ESA. Podpisanie porozumienia akcesyjnego oznacza, że do pełnego członkostwa brakuje jedynie ratyfikacji akcesji przez rząd Rumunii. Rumunia stanie się więc w 2011 roku 19. członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Rumunia wykonała przedostatni krok na drodze do pełnego członkostwa w Europejskiej Agencji Kosmicznej. 20 stycznia 2011 uroczyście podpisano porozumienie akcesyjne do Konwencji ESA. Uroczystość miała miejsce w rumuńskim ministerstwie spraw zagranicznych w Bukareszcie. Wzięli w nim udział, m.in.: dyrektor generalny ESA Jean-Jacques Dordain, minister spraw zagranicznych Rumunii Teodor Baconschi, prezes i dyrektor wykonawczy Rumuńskiej Agencji Kosmicznej Marius-Ioan Piso, oraz Dumitru Dorin Prunariu, kosmonauta i członek zarządu Rumuńskiej Agencji Kosmicznej.

Rumunia zdobyła doświadczenie w astronautyce udzielając się w ponad 30 misjach kosmicznych. W latach 70. i 80. XX wieku była aktywnym uczestnikiem radzieckiego programu Interkosmos. Z ESA współpracuje od 1992 roku, stając się jednym z pierwszych krajów Europy Wschodniej, który przystąpił do porozumienia o współpracy. W październiku 1999 Rumunia i ESA podpisały pięcioletnie ramowe porozumienie o współpracy, a w 2006 roku Rumunia przystąpiła do PECS. Na etapie PECS znajduje się też Polska.

Rumunia ma swój udział w kilku misjach ESA, jak Cluster, Herschel, Planck, SOHO, czy Gaia. Udziela się również w projektach EDUSPACE, SURE i projekcie telemedycyny, IAP.

Do pełnego członkostwa w ESA Rumunii brakuje jedynie ratyfikacji akcesji przez rząd Rumunii i złożenia dokumentów u depozytariusza, którym jest rząd Francji. Działania te zostaną podjęte jeszcze w tym roku, co oznacza, że Rumunia stanie się 19. członkiem ESA i będzie mogła brać udział we wszystkich aktywnościach Europejskiej Agencji Kosmicznej jeszcze w 2011 roku.

Źródła[edytuj | edytuj kod]