Przejdź do zawartości

2011-01-20: NASA prosi radioamatorów o nasłuchiwanie satelity NanoSail-D

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 20 stycznia 2011

W środę doszło do samoistnego odłączenia się satelity NanoSail-D od satelity FASTSAT. NASA prosi radioamatorów na całym świecie o nasłuchiwanie radioboi satelity nadającej na częstotliwości 437,270 MHz i raportowanie odbioru.

Rozłożony żagiel słoneczny nanosatelity NanoSail-D

W środę 19 stycznia o 16:30 czasu polskiego inżynierowie z Centrum Lotów Kosmicznych imienia George'a C. Marshalla potwierdzili, że nanosatelita NanoSail-D samoistnie odłączyła się od Fast Affordable Scientific and Technology Satellite, FASTSAT. Do spontanicznego odłączenia się statku doszło kilka godzin wcześniej, co obsługa FASTSAT-a odkryła podczas porannej kontroli telemetrii. Stacje naziemne potwierdziły rozłączenie się ładunków.

FASTSAT i NanoSail-D zostały wystrzelone rakietą Minotaur 4 HAPS 20 listopada 2010. NanoSail miał odłączyć się od statku-matki 6 grudnia 2010, ale wtedy operacja nie powiodła się.

NASA prosi światową społeczność radioamatorów i krótkofalarzy o nasłuchiwanie radionadajnika satelity, pracującego na częstotliwości 437,270 MHz, i zgłaszanie swoich nasłuchów na stronie projektu NanoSail-D.

NanoSail-D ma masę 7 kilogramów. Zbudowany jest z trzech połączonych platform CubeSat. Kontrolę nad satelitą sprawują studenci i pracownicy Laboratorium Systemów Robotyki Santa Clara University.

Źródła[edytuj | edytuj kod]