Przejdź do zawartości

2011-01-17: Kraków: prezydent Bronisław Komorowski odznaczył twórców kultury

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 17 stycznia 2011
Prezydent Bronisław Komorowski z Wisławą Szymborską
Uroczystość odznaczenia (w środku Wisława Szymborska, za nią Michał Rusinek, pierwszy z prawej Jan Ostrowski)

W poniedziałek podczas spotkania w Zamku Królewskim na Wawelu prezydent Bronisław Komorowski odznaczył najważniejszymi odznaczeniami państwowymi dwudziestu dziewięciu zasłużonych twórców kultury polskiej. Najwyższe odznaczenie państwowe, Order Orła Białego, otrzymała Wisława Szymborska, polska poetka i laureatka Nagrody Nobla.

Uroczystość odznaczenia

[edytuj | edytuj kod]

– Nie ma lepszego sposobu, ale też piękniejszego miejsca niż Wawel, żeby wyrazić wdzięczność wobec ludzi kultury, propagujących ją, uprawiających różne dziedziny sztuki, tych, którzy stoją na straży dorobku narodowego i całego naszego wspólnego dziedzictwa. Niedaleko stąd są krypty, o których marszałek Piłsudski mówił, że wieszczowie narodowi leżą tam, ponieważ byli godni królów. To na pewno jest piękne porównanie, ale za nim się kryje całe polskie doświadczenie trwania przy kulturze i trwania dzięki kulturze. Tak było w trudnych czasach, już odległych, tak było też w okresie wielkiej próby, kiedy trzeba było sprostać, mieć odwagę upominania się o wolność w naszej ojczyźnie – powiedział Bronisław Komorowski, wręczając odznaczenia.

Oprócz noblistki odznaczenia otrzymali:

Odznaczenia przyznano także nieobecnym na Wawelu: Franciszkowi Pieczce (Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski), Agnieszce Holland i Tomaszowi Stańce (Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski), Jackowi Bromskiemu, Agnieszce Odorowicz i Krzysztofowi Krauze (Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski).

Wnioski o odznaczenia dla artystów skierował do prezydenta minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Wizyta przy sarkofagu Lecha Kaczyńskiego

[edytuj | edytuj kod]

Po uroczystości wręczenia odznaczeń Prezydent wraz z Małżonką udali się do Krypty pod Wierzą Srebrnych Dzwonów, gdzie znajduje się sarkofag ze szczątkami Lecha i Marii Kaczyńskich. Po chwili zadumy i modlitwy złożyli tam kwiaty. Także wieńcem uhonorowali tablicę pamiątkową z wypisanymi wszystkimi ofiarami katastrofy smoleńskiej. Para prezydencka złożyła także kwiaty przy sarkofagu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wizyta w kryptach miała charakter prywatny.

Popołudniowe spotkanie z członkami Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa

[edytuj | edytuj kod]

Po uroczystościach na Wawelu i spotkaniu z Kardynałem Dziwiszem Prezydent udał się do auli Collegium Novum UJ, gdzie spotkał się z członkami Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Podczas spotkania podkreślił znaczenie komitetu i jego prac dla podtrzymywania tradycji i kultury.

Obiad z ludźmi świata kultury

[edytuj | edytuj kod]

Ostatnim punktem wizyty Bronisława Komorowskiego w Krakowie był obiad wydany w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Na obiad, oprócz odznaczonych rano twórców kultury, przybyło wielu gości, w tym Bogdan Zdrojewski – minister kultury i dziedzictwa narodowego, Elżbieta i Krzysztof Pendereccy, kard. Franciszek Macharski, bp Tadeusz Pieronek, władze Krakowa z prezydentem Jackiem Majchrowskim i wojewodą Stanisławem Kracikiem, rektorzy uczelni krakowskich, a także dyrektorzy krakowskich instytucji kultury. W toaście "Za Kraków!", wygłoszonym w Sali Chełmońskiego Bronisław Komorowski podkreślił, że jego troską będzie, aby Kraków w dalszym ciągu wpływał na kształtowanie postaw Polaków. Po obiedzie para prezydencka zwiedziła galerię.

Program opóźniony z powodu złej pogody

[edytuj | edytuj kod]

Uroczystość wręczenia przez prezydenta odznaczeń ludziom kultury na Wawelu rozpoczęły się z 50-minutowym opóźnieniem. Z powodu mgły samolot prezydenta wylądował na lotnisku w Pyrzowicach zamiast na podkrakowskich Balicach.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]

Kraków