Przejdź do zawartości

2011-01-04: Kanada rozważa budowę rakiety kosmicznej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 4 stycznia 2011
Start rakiety sondażowej Black Brant XII

Kanada rozważa budowę własnych rakiet nośnych, podał w poniedziałek dziennik Ottawa Citizen. Kanadyjska Agencja Kosmiczna i kanadyjskie ministerstwo obrony polegały zawsze na cudzych rakietach. Program budowy własnego nośnika zająłby przynajmniej dekadę.

CSA (Canadian Space Agency) poinformowała, że jedną z rozważanych obecnie możliwości jest rozwinięcie własnego środka wynoszenia satelitów określonej klasy, do około 150 kg. Własna rakieta nośna oznaczałaby dla Kanady rozwój nowej gałęzi przemysłu kosmicznego i obniżenie kosztów przynajmniej części wysyłanych misji.

CSA opracowała do tej pory dwa studia wykonalności dotyczące rakiet nośnych. Wynika z nich, że Kanada jest technologicznie zdolna do stworzenia takiej rakiety, choć będzie to stanowiło wyzwanie.

Alouette 1 - pierwszy kanadyjski sztuczny satelita Ziemi

Krytycy pomysłu mówią, że Kanada wysyła za mało satelitów, aby program był zasadny i opłacalny. Prezes agencji, Kevin Shortt, kontruje jednak, że rynek małych satelitów rośnie i Kanada mogłaby sprzedawać usługi innym. Geograficzne położenie kraju sprzyja, na przykład, wynoszeniu satelitów na orbity okołobiegunowe. Szacuje się, że rozwój rakiety nośnej potrwałby 10-12 lat.

Przebieg orbity okołobiegunowej (polarnej)

Wojskowa agencja naukowo-badawcza DRDC, odpowiednik amerykańskiej DARPA, zarekomendowała sztabowi armii rozwój własnego nośnika małych satelitów jako kluczowego elementu przyszłych prac badawczo-rozwojowych.

Kanada ma niemałe doświadczenie w budowie rakiet sondażowych i suborbitalnych. Od 1962 kanadyjska firma Bristol Aerospace produkuje rakiety Black Brant. Do 2008 roku wystrzelono ich 864 sztuki, a jednym z jej częstszych użytkowników jest amerykańska NASA.

CSA jest jedną z większych agencji kosmicznych na świecie. Z budżetem 350 mln. dolarów kanadyjskich utrzymuje flotę satelitów RADARSAT, bierze udział w projekcie ISS (wkład 1,4 miliarda dol. kanad.). Kanadyjczycy brali udział w 15 misjach załogowych: w 13 amerykańskich i w 2 rosyjskich. Pierwszy kanadyjski satelita, Alouette 1, trafił na orbitę w 1962 roku, co daje Kanadzie trzecie miejsce w chronologii wysyłania własnych satelitów, po Związku Radzieckim i Stanach Zjednoczonych.

Źródła[edytuj | edytuj kod]