Przejdź do zawartości

2011-01-03: Po 9 miesiącach nawiązano łączność z satelitą Galaxy-15

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 3 stycznia 2011
Zespół anten nr 2 stacji naziemnej Fuchsstadt, Niemcy, stanowi część większego zespołu 50 anten, będącego jednym z największych węzłów łączności satelitarnej, należącego do firmy Intelsat. Zespół nr 2 składa się z anteny o średnicy 32 metrów, 4 anten o średnicy 16,4 metra, i wielu mniejszych

Po dziewięciu miesiącach od awarii ponownie nawiązano łączność z satelitą Galaxy-15, należącym do konstelacji operatora satelitarnego Intelsat. Statek stanowił potencjalne zagrożenie dla innych satelitów na orbicie geostacjonarnej i potencjalne źródło zakłóceń dla sygnałów radiowych w paśmie C.

Inżynierowie z Orbital Sciences Corporation, producenta satelity, i Intelsatu nawiązali łączność ze statkiem, który przez 9 miesięcy w sposób niekontrolowany dryfował po orbicie geostacjonarnej. Przez ten czas stanowił zagrożenie dla innych satelitów telekomunikacyjnych na sąsiednich pozycjach. Prowadził także niekontrolowaną w przestrzeni emisję wiązek w paśmie C, co mogło powodować interferencje z sygnałami przekazywanymi przez innych operatorów.

Do awarii doszło na początku kwietnia 2010, najpewniej w wyniku uszkodzenia satelity przez rozbłysk słoneczny. Satelita nie zamilknął jednak a kontynuował w niekontrolowany sposób nadawanie pełną mocą nadajników. Pod koniec maja konkurent Intelsatu, SES World Skies, był zmuszony przemieścić swoje dwa satelity, aby mieć pewność, że ich wiązki nie wejdą w interferencje z wiązkami "satelity-zombie", jak nazywały media Galaxy-15. Między kwietniem a grudniem Galaxy minął prawie tuzin satelitów należących do Intelsatu, SES, Telesatu, czy Satmexu. Operatorzy nie zgłosili jednak żadnych większych zakłóceń w pracy statków mijanych przez Galaxy.

Zagrożenie minęło dzięki nawiązaniu dwukierunkowej łączności z Galaxy-15. Było to możliwe dzięki temu, że niekontrolowane koła zamachowe, odpowiadające za utrzymywanie odpowiedniej pozycji satelity w przestrzeni, doprowadziły do takiej zmiany położenia, że pokładowe akumulatory nie były ładowane w dostateczne ilości. Ich wyczerpanie pociągnęło za sobą zrestartowanie komputera pokładowego i wznowienie pracy statku. Odzyskano łączność z nim, oraz odebrano sygnały telemetryczne, informujące o stanie satelity. Dzięki temu, że statek znów jest pod kontrolą, jest szansa, że uda się określić w sposób definitywny przyczyny jego awarii.

Według informacji przekazanych przez Intelsat, reset nastąpił 23 grudnia, choć pierwotnie inżynierowie oczekiwali, że nastąpi on w sierpniu 2010. Satelitę czeka teraz przemieszczenie na jedną z lokalizacji przyporządkowanych Intelsatowi (może to zająć do 2 tygodni), kilka tygodni testów, aktualizacji oprogramowania i analizowania przyczyn awarii. Intelsat ma nadzieję, że statek odzyska pełną sprawność i wróci do normalnej służby. Galaxy-15 miał pracować do 2022 roku, ale na skutek awarii czas ten może ulec skróceniu.

Galaxy-15 został wystrzelony 13 października 2005 roku rakietą Ariane 5G. Oparty o platformę STAR, firmy Orbital Sciences Corp., posiada 24 transpondery pasma C, nadające w polaryzacji liniowej. Jego masa startowa wynosiła 1892 kg.

Źródła[edytuj | edytuj kod]