2010-12-30: W 2011 roku będzie wyższa płaca minimalna

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 30 grudnia 2010
POL location map.svg

Podczas posiedzenia plenarnej Komisji Trójstronnej, w którym udział brali rząd, przedstawiciele pracodawców i związki zawodowe, strony nie doszły do wspólnego porozumienia.

Strona rządowa podczas spotkania zaproponowała podniesienie płac brutto 1317 zł do 1386 zł, czyli o 69 złotych. Na propozycję rządu zgodzili się pracodawcy reprezentowani przez Business Centre Club, PKPP Lewiatan, Pracodawcy RP i Związek Rzemiosła Polskiego. Przeciwni takiemu wzrostowi byli przedstawiciele pracowników - związkowcy z Forum Związków Zawodowych, Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych i NSZZ "Solidarność", którzy domagali się wzrostu płacy minimalnej do poziomu 1500 zł.

Cquote1.svg Deklaracje rządu, że jest gotów do negocjacji w sprawie płacy minimalnej to fikcja. Nawet na dzisiejszym posiedzeniu plenarnym nie pojawili się odpowiedni przedstawiciele rządu, którzy mogliby skuteczne takie negocjacje prowadzić Cquote2.svg

—Janusz Śniadek
NSZZ "Solidarność"

W czasie obrad związkowcy opuścili spotkanie, zrywając dalsze rozmowy w Komisji. Według nich negocjacje trójstronne to fikcja, a rząd nie ma do nich nawet najmniejszych chęci. Jeden z negocjatorów, przewodniczący FZZ Tadeusz Chwałka, oświadczył że związki były gotowe na duże ustępstwa. Ostatnią ich propozycją miało być nawet 1400 zł, ale strona rządowa nie była skora do podjęcia rozmów. Związkowcy zauważyli, że w stronie rządowej nie było nawet przedstawiciela, który mógłby taką kwotę negocjować i zatwierdzić, dodał że chodzi mu o nieobecność wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka i minister pracy Jolantę Fedak.

W związku z brakiem porozumienia, przewodniczący strony rządowej wiceminister gospodarki Rafała Baniaka, podjął decyzję o odroczeniu dyskusji do następnego posiedzenia, które odbędzie się we wrześniu 2011 roku. Zgodnie z obowiązującą ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, jeśli strony nie dojdą do porozumienia, przyjmowana jest płaca w wysokości proponowanej przez rząd.

Źródła[edytuj | edytuj kod]