2010-12-30: Rosja: 12 ofiar w katastrofie samolotu transportowego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 30 grudnia 2010
Rosja

W rosyjskim obwodzie tulskim, położonym na południe od Moskwy doszło do katastrofy wojskowego samolotu transportowego An-22.

Chyba przestał działać jeden z czterech silników. 70 proc. poprzednich katastrof tego samolotu spowodowała właśnie awaria silnika

—Walentin Dudin

Samolot, który prowadził lot pomiędzy bazami lotniczymi w Woroneżu i Migałowie koło Tweru, w pewnym momencie zniknął z radarów kontroli lotów. Świadkowie znajdujący się nieopodal miejsca zdarzenia opowiadają, że widzieli spadający samolot a wkrótce później usłyszeli wybuch. Wrak samolotu został wkrótce odnaleziony nieopodal wioski Krasnyj Oktiabr, znajdującej się w obwodzie tulskim, około 100 kilometrów na południe od Tuły.

Na pokładzie samolotu znajdowało się 12 osób - załoga podstawowa i rezerwowa. Według Komitetu Śledczego przy Prokuraturze Rosji, prowadzącego śledztwo w sprawie wypadku, katastrofy nikt nie przeżył. Według słów Walentina Dudina, rosyjskiego eksperta do spraw bezpieczeństwa, przyczyną katastrofy było najprawdopodobniej awaria jednego z czterech silników samolotu, jak dodał w 70% poprzednich katastrof tego typu samolotów przyczyną była właśnie ta usterka.

Źródła[edytuj | edytuj kod]