2010-12-28: Poznań i Warszawa uczciły 92 rocznicę Powstania Wielkopolskiego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
wtorek, 28 grudnia 2010
Polska
POL location map.svg

92 lata temu rozpoczął się zryw, który zakończył się zwycięstwem Polski, przez historię nazywany Powstaniem Wielkopolskim ale też i "zapomnianym powstaniem"

Pomnik Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu

Poznańskie Obchody Powstania Wielkopolskiego, rozpoczęły się od inscenizacji przyjazdu Ignacego Paderewskiego, który w grudniu 1918 roku przybył do Poznania. Wydarzenie to, wywołało w Poznaniakach olbrzymią euforię i przyspieszyło wybuch przygotowywanego od pewnego czasu powstania, które następnie rozgorzało rozgorzało w całej Wielkopolsce.

Współczesne uroczystości kontynuowano pod pomnikiem powstańców. W apelu poległych uczestniczyli przedstawiciele władz państwa i władz lokalnych oraz żołnierze i harcerze. O obchodach nie zapomnieli też licznie przybyli Poznaniacy, wielu z nich przypięło do okryć biało-czerwone kotyliony. Największą atrakcją dla uczestników obchodów był obóz powstańców, który został rozbity przez grupę rekonstrukcyjną Bastion Grolman. Uczestnicy happeningu ubrani byli w mundury z tamtego okresu, wyposażeni byli też w atrapy broni i ekwipunek pruskiego wojska, niektórzy przybyli konno. Warszawska część uroczystości, która rozpoczęła się dzisiaj apelem poległych przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego

W stołecznej części obchodów upamiętnienia poznańskiego zrywu, która rozpoczęła się dziś przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie a której współorganizatorami był Zespół Szkół nr 52 im. Powstańców Wielkopolskich, harcerze ze Stołecznej Chorągwi ZHP i warszawski oddział Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Udział wzięli m.in. zaproszeni goście, wśród których była delegacja wielkopolska z Marszałkiem Województwa Markiem Woźniakiem na czele. Po oficjalnych uroczystościach goście udali się na powązkowski Cmentarz Wojskowy, by pod pomnikiem powstańców Wielkopolskich i Śląskich złożyć kwiaty i zapalić znicze. Wśród Warszawiaków składających hołd bohaterom narodowego zrywu, byli m.in. przedstawiciele kibiców Legii Warszawa.

Źródła[edytuj]