2010-12-28: Poznań i Warszawa uczciły 92 rocznicę Powstania Wielkopolskiego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 28 grudnia 2010

92 lata temu rozpoczął się zryw, który zakończył się zwycięstwem Polski, przez historię nazywany Powstaniem Wielkopolskim ale też i "zapomnianym powstaniem"

Pomnik Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu

Poznańskie Obchody Powstania Wielkopolskiego, rozpoczęły się od inscenizacji przyjazdu Ignacego Paderewskiego, który w grudniu 1918 roku przybył do Poznania. Wydarzenie to, wywołało w Poznaniakach olbrzymią euforię i przyspieszyło wybuch przygotowywanego od pewnego czasu powstania, które następnie rozgorzało rozgorzało w całej Wielkopolsce.

Współczesne uroczystości kontynuowano pod pomnikiem powstańców. W apelu poległych uczestniczyli przedstawiciele władz państwa i władz lokalnych oraz żołnierze i harcerze. O obchodach nie zapomnieli też licznie przybyli Poznaniacy, wielu z nich przypięło do okryć biało-czerwone kotyliony. Największą atrakcją dla uczestników obchodów był obóz powstańców, który został rozbity przez grupę rekonstrukcyjną Bastion Grolman. Uczestnicy happeningu ubrani byli w mundury z tamtego okresu, wyposażeni byli też w atrapy broni i ekwipunek pruskiego wojska, niektórzy przybyli konno. Warszawska część uroczystości, która rozpoczęła się dzisiaj apelem poległych przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego

W stołecznej części obchodów upamiętnienia poznańskiego zrywu, która rozpoczęła się dziś przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie a której współorganizatorami był Zespół Szkół nr 52 im. Powstańców Wielkopolskich, harcerze ze Stołecznej Chorągwi ZHP i warszawski oddział Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Udział wzięli m.in. zaproszeni goście, wśród których była delegacja wielkopolska z Marszałkiem Województwa Markiem Woźniakiem na czele. Po oficjalnych uroczystościach goście udali się na powązkowski Cmentarz Wojskowy, by pod pomnikiem powstańców Wielkopolskich i Śląskich złożyć kwiaty i zapalić znicze. Wśród Warszawiaków składających hołd bohaterom narodowego zrywu, byli m.in. przedstawiciele kibiców Legii Warszawa.

Źródła[edytuj | edytuj kod]