Przejdź do zawartości

2010-12-24: Somalia: islamiści łączą siły przeciwko wojskom rządowym

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 24 grudnia 2010
Afryka

Somalijscy rebelianci z ugrupowania Hizbul Islam połączyli siły z radykalnymi bojówkami Al-Shaabab powiązanym z Al-Kaidą w wojnie przeciwko wojskom rządowym.

23 grudnia 2010 Szebabowie przejęli kontrolę nad głównym miastem pirackim Harardhere. Po tym wydarzeniu, wieczorem 23 grudnia rebelianci z Hizbul Islam zdecydowali się powtórnie zjednoczyć z ekstremistami z Al-Shaabab, wspieranych przez Al-Kaidę. O zawiązaniu sojuszu poinformował lider Hizbul Islam Szejk Hassan Dahir Aweys, który na listach USA widnieje jako terrorysta

Wznowienie sojuszu na celu ma obalenie prezydenta Ahmeda i ustanowienie islamskiego kalifatu w Somalii. Tym samym zakończył się rozłam wśród somalijskich fundamentalistów islamskich.

Obecnie w Somalii trwa piąta faza wojny domowej. Radykałowie islamscy już wcześniej razem walczyli przeciwko prezydentowi Ahmedowi, który po urzędując od stycznia 2009 walczy z rebeliantami Hizbul Islam i Al-Shaabab. W październiku 2009 doszło do rozłamu wśród islamistów, po tym jak nie mogli się porozumieć co do sposobu kontrolowania zdobytych kosztem władzy centralnej nowych ziem.

Somalia jest pogrążona w wojnie domowej od 1991 roku, kiedy to obalono Saida Barre, dyktatora sprawującego władzę przez ponad 20 lat. Kraj od tego czasu jest w pogrążony w chaosie, co sprzyja przenikaniu i zadamawianiu się terroryzmu. Somalia nie posiada od tego czasu efektywnego rządu, ani władzy centralnej. Czynniki te wpłynęły na rozkwit piractwa na wodach somalijskich.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]