2010-12-24: Odkryto nowy związek azotu i tlenu
Trinitroamid, to nazwa związku azotu z tlenem nowoodkrytego przez szwedzki Królewski Instytut Technologiczny. Trinitroamid może być 20-30% bardziej efektywnym paliwem rakietowym od istniejących dzisiaj mieszanek.
O odkryciu nowego związku poinformowała w środę Szwedzka Rada Naukowa. Królewski Instytut Naukowy odkrył związek azotu, który może być podstawą nowego rodzaju paliwa rakietowego, efektywniejszego o 20-30% od znanych obecnie paliw.
Tore Brinck, profesor chemii fizycznej KIN powiedział: generalną regułą jest, że wzrost wydajności paliwa rakietowego o każde 10% podwaja możliwy do wyniesienia ładunek. Gdyby udało się wytwarzać trinitroamid na skalę przemysłową i łatwo go przechowywać, mógłby on przynieść rewolucję w astronautyce.
Naukowcy podkreślają również jego ekologiczność w stosunku do, np. paliwa rakiet dodatkowych promów kosmicznych, zwierającego w 70% chloran amonu, co powoduje, że każdy start wahadłowca emituje do atmosfery 550 ton stężonego kwasu solnego. Trinitroamid jest od chloru wolny. Do tej pory znano tylko osiem związków azotu i tlenu, z których większość odkryto w XVIII wieku: tlenek azotu (NO), ditlenek azotu (NO
2), tritlenek azotu (NO
3), tlenek diazotu (N
2O), ditlenek diazotu (N
2O
2), tritlenek diazotu (N
2O
3), tetratlenek dizazotu (N
2O
4), pentatlenek diazotu (N
2O
5)
Na razie trinitroamid (N(NO
2)
3) został wytworzony w ilościach umożliwiających jego identyfikację chemiczną i badania nad nim. Obliczenia wskazują, że związek powinien być stabilny jako ciało stałe, ale nie zostało to jeszcze potwierdzone.
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- Hubert Bartkowiak – Trinitroamid szansą na nowe paliwo rakietowe – Kosmonauta.net, 24 grudnia 2010
- Trinitramid: New rocket fuel molecule – R&D Mag, 22 grudnia 2010