2010-12-24: Odkryto nowy związek azotu i tlenu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 24 grudnia 2010
N icon science.png

Trinitroamid, to nazwa związku azotu z tlenem nowoodkrytego przez szwedzki Królewski Instytut Technologiczny. Trinitroamid może być 20-30% bardziej efektywnym paliwem rakietowym od istniejących dzisiaj mieszanek.

O odkryciu nowego związku poinformowała w środę Szwedzka Rada Naukowa. Królewski Instytut Naukowy odkrył związek azotu, który może być podstawą nowego rodzaju paliwa rakietowego, efektywniejszego o 20-30% od znanych obecnie paliw.

Tore Brinck, profesor chemii fizycznej KIN powiedział: generalną regułą jest, że wzrost wydajności paliwa rakietowego o każde 10% podwaja możliwy do wyniesienia ładunek. Gdyby udało się wytwarzać trinitroamid na skalę przemysłową i łatwo go przechowywać, mógłby on przynieść rewolucję w astronautyce.

Azot został odkryty w 1772 roku przez szkota Daniela Rutherforda

Naukowcy podkreślają również jego ekologiczność w stosunku do, np. paliwa rakiet dodatkowych promów kosmicznych, zwierającego w 70% chloran amonu, co powoduje, że każdy start wahadłowca emituje do atmosfery 550 ton stężonego kwasu solnego. Trinitroamid jest od chloru wolny. Do tej pory znano tylko osiem związków azotu i tlenu, z których większość odkryto w XVIII wieku: tlenek azotu (NO), ditlenek azotu (NO2), tritlenek azotu (NO3), tlenek diazotu (N2O), ditlenek diazotu (N2O2), tritlenek diazotu (N2O3), tetratlenek dizazotu (N2O4), pentatlenek diazotu (N2O5)

Na razie trinitroamid (N(NO2)3) został wytworzony w ilościach umożliwiających jego identyfikację chemiczną i badania nad nim. Obliczenia wskazują, że związek powinien być stabilny jako ciało stałe, ale nie zostało to jeszcze potwierdzone.

Źródła[edytuj | edytuj kod]