Przejdź do zawartości

2010-12-22: ESA opublikowała najdokładniejszą mapę wegetacji

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 22 grudnia 2010
Model satelity Envisat o rzeczywistych rozmiarach
Logo Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa

Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała sozologiczną mapę świata pokazującą rodzaj wegetacji szaty roślinnej. Mapa GlobCover 2009 jest najdokładniejsza mapą tego typu i najdokładniejszą jaką można wykonać w ciągu jednego roku.

Na stronie projektu GlobCover Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała mapę GlobCover 2009, będącą najdokładniejszą mapą szaty roślinnej na świecie, jaka może być wykonana w ciągu jednego roku.

Mapę wykonano na podstawie danych zebranych ciągu 12 miesięcy przez obrazujący spektrometr średniej rozdzielczości (300 metrów), znajdujący się na satelicie Envisat - największym satelicie środowiskowym na świecie. Objętość danych źródłowych szacowana jest na około 40 terabajtów.

Mapa opracowała Europejska Agencja Kosmiczna we współpracy z belgijskim Uniwersytetem Katolickim w Louvain, przy pomocy oprogramowania opracowanego przez Medias France i niemieckiej firmy Brockmann Consult. Stworzenie mapy zajęło rok.

Mapa i jej legenda wykorzystuję klasyfikację pokrywy lądowej Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa.

Mapę można obejrzeć również na portalu ESA.

Źródła[edytuj | edytuj kod]