2010-12-20: Korea Południowa przeprowadziła manewry artyleryjskie na wyspie Yeonpyeong

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 20 grudnia 2010
Azja

Armia Korei Południowej przeprowadziła planowane manewry strzelnicze z wykorzystaniem ostrej amunicji na ostrzelanej niedawno przez Koreę Północną wyspę Yeonpyeong.

Pomimo wcześniejszych gróźb odwetu ze strony Korei Północnej, Korea Południowa nie zrezygnowała z zaplanowanych ćwiczeń strzelniczych na Morzu Chińskim. Zapowiedziane wcześniej na termin pomiędzy 18 a 21 grudnia strzelanie z wykorzystaniem ostrej amunicji obyło się dzisiaj w godzinach przedpołudniowych i trwało około półtorej godziny.

Wcześniej przeciwko planowanym manewrom zdecydowanie protestowała Korea Północna, która oświadczyła, że przeprowadzenie ćwiczeń na leżącej nieopodal jej granicy morskiej wyspie Yeonpyeong, zostanie potraktowane jako agresja, na którą północnokoreańska armia odpowie zdecydowanym uderzeniem, który wielokrotnie przekroczy atak z 23 listopada. Po zakończonych ćwiczeniach Pjongjang wydał jednak oświadczenie, że rezygnuje z odwetu na tą "zuchwałą prowokację militarną". Na wszelki wypadek manewrom towarzyszyło specjalne wsparcie południowokoreańskiej armii. W rejonie znalazło się kilkanaście jednostek marynarki wojennej (w tym jeden niszczyciel), a na wyspie w gotowości bojowej czekały samoloty F-16.

Źródła[edytuj | edytuj kod]