Przejdź do zawartości

2010-12-19: Rok 2011 rokiem Jana Heweliusza

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 19 grudnia 2010
Portret Jana Heweliusza, pędzla Daniela Schultza
Soczewkowy teleskop o ogniskowej 45 metrów zbudowany przez Jana Heweliusza

Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej rok 2011 będzie rokiem Jana Heweliusza. Centralną areną obchodów uroczystości 400. rocznicy urodzin astronoma będzie jego rodzinny Gdańsk.

17 grudnia Sejm jednogłośnie przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2011 rokiem Jana Heweliusza. Decyzję taką, ale na szczeblu miejskim, podjęła wcześniej Rada Miasta Gdańsk, gdzie urodził się i pracował Heweliusz.

W 2011 przypadnie 400 rocznica urodzin tego badacza i wynalazcy. Krajowy rok obchodów urodzin Jana Heweliusza będzie miał za zadanie ukazać i zaznaczyć osiągnięcia Heweliusza dla współczesnej nauki i dziedzictwa narodowego. W tym roku nazwisko Heweliusza wybrano na nazwę drugiego planowanego polskiego sztucznego satelity, który ma zostać wystrzelony w 2012 roku.

Heweliusz urodził się w 28 stycznia 1611 roku w Gdańsku. Był astronomem, wynalazcą i browarnikiem. Jako pierwszy użył wahadła do odmierzania czasu. Wymyślił peryskop. Dał początek selenografii. Odkrył cztery komety. Nadał nazwy dziesięciu gwiazdozbiorom, z czego siedem nazw używa się do dzisiaj. W połowie XVII wieku dysponował największym obserwatorium astronomicznym na świecie. Był członkiem Royal Society i kontaktował się z największymi astronomami tamtych czasów, jak Tychem Brahem czy Edmundem Halleyem.

Źródła[edytuj | edytuj kod]