Przejdź do zawartości

2010-12-11: Były premier Chorwacji aresztowany w Austrii

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 11 grudnia 2010
Ivo Sanader

Były premier Chorwacji Ivo Sanader został zatrzymany, a następnie aresztowany w zachodniej Austrii, zaledwie dzień po tym, jak został za nim wydany międzynarodowy list gończy.

Chorwacka prokuratura prowadzi przeciwko Sanaderowi śledztwo w związku z zarzutami o korupcję i nadużycie władzy w czasie, gdy kierował rządem (2003-09). W ostatni czwartek chorwacki parlament uchylił jego immunitet, a wkrótce później sąd w Zagrzebiu podjął decyzję o jego tymczasowym aresztowaniu na miesiąc. Kilka godzin przed podjęciem tych decyzji Sanader opuścił Chorwację, co spowodowało wydanie za nim międzynarodowego listu gończego. Chorwaccy śledczy zwrócili się także o pomoc w jego zatrzymaniu do służb w Austrii i Niemczech.

Samochód, w którym podróżował były premier, został zatrzymany w piątek po południu na autostradzie w kraju związkowym Salzburg. Następnie został przewieziony do sądu w Salzburgu, którego sędzia wydał decyzję o aresztowaniu Sanadera do czasu zakończenia procedury ekstradycyjnej. Jak ujawnili przedstawiciele prokuratury, Sanaderowi towarzyszył w podróży jego brat, posiadający austriackie obywatelstwo. Nie znaleziono jednak podstaw do jego zatrzymania.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]