2010-12-10: OpenAIRE: bezpłatny dostęp do prac naukowych finansowanych przez UE

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 10 grudnia 2010

Serwis Nauka w Polsce PAP donosi, że wszyscy naukowcy, przedsiębiorcy i obywatele Unii Europejskiej otrzymają bezpłatny dostęp do prac, artykułów naukowych i wyników badań finansowanych z budżetu unijnego. Treści będą udostępnione w sieci za pomocą serwisu OpenAIRE (Open Access Infrastructure for Research in Europe).

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, Neelie Kroes, jest przekonana, że otwarcie OpenAIRE stanowi kolejny namacalny postęp w kierunku upowszechniania wyników badań naukowych osiągniętych dzięki funduszom unijnym. W oficjalnym komunikacie KE znaleźć można informację, że coraz realniejszy staje się pełny i nieograniczony dostęp do wiedzy naukowej – co umożliwi chociażby pacjentom cierpiącym na rzadkie choroby śledzenie ostatnich postępów badań nad ich schorzeniami, a lekarzom i innym badaczom – błyskawiczne informacje o istotnych osiągnięciach w ich specjalizacji.

W OpenAIRE obywatele UE będą mogli przeglądać prace powstałe dzięki dofinansowaniu z 7. Programu Ramowego (7 PR) oraz przy wsparciu grantów z Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERBN). W zdecydowanej części będą to opracowania z zakresu ochrony zdrowia, energetyki, technologii informacji i komunikacji, infrastruktury badawczej, nauk społecznych oraz humanistyki czyli około 20% wszystkich projektów finansowanych przez 7PR.

Zdaniem Marty Angrockiej-Krawczyk z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, uruchomienie OpenAIRE znacznie podniesie dostępność publikacji naukowych publikowanych w niezależnych recenzowanych czasopismach i prezentowanych podczas konferencji naukowych. Szacunkowo podaje się, że co roku publikuje się 2,5 mln publikacji naukowych, podczas gdy tylko 10-15 tys. jest publikowana w otwartym lub bezpłatnym dostępie.

Strona portalu OpenAIRE

Źródła[edytuj | edytuj kod]