Przejdź do zawartości

2010-12-09: Dziesięć lat Portugalii w Europejskiej Agencji Kosmicznej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 9 grudnia 2010

Podczas zakończonego 4. Forum Kosmicznego w Lizbonie uczczono 10. rocznicę członkostwa Portugalii w Europejskiej Agencji Kosmicznej. W spotkaniach wzięli udział, m. in. José Mariano Gago, minister nauki i szkolnictwa wyższego Portugalii, i Jean-Jacques Dordain, dyrektor generalny ESA.

Forum Kosmiczne jest okazją do do wymiany wiedzy i doświadczeń osób i podmiotów zainteresowanych sektorem kosmicznym. Organizuje je portugalska Fundacja Nauki i Technologii (Fundação para a Ciência e a Tecnologia), przy wsparciu ESA. W trakcie 4. spotkania, które miało miejsce w lizbońskim Pavilhão do Conhecimento, miała miejsce prezentacja o Skutkach portugalskiego członkostwa w ESA.

W ciągu 10 lat obecności Portugalii w Europejskiej Agencji Kosmicznej sektor kosmiczny w tym kraju wzrósł 30 krotnie (w sensie ilości zatrudnionych), a zyski firm aerokosmicznych wzrosły sześciokrotnie. W tym czasie powstało około 30 przedsiębiorstw, wiele z nich stworzonych od postaw (start-up), zajmujących się technologiami kosmicznymi. Inwestycje ponad 100 milionów euro przyczyniły się do realizacji ponad 1000 projektów związanych z kosmosem, przeprowadzonych przez podmioty przemysłowe i akademickie. Portugalia bierze udział we wszystkich głównych programach Europejskiej Agencji Kosmicznej, jak Galileo, obserwacje Ziemi (EO), czy misjach naukowych i robotycznych.

W trakcie otwarcia forum, Jean-Jacques Dordain stwierdził, że dziesięć lat członkostwa Portugalii w ESA to fantastyczna współpraca i prawdziwa historia sukcesu. Portugalia nie tylko osiągnęła 100% zwrotu z programów ESA, ale również potrafiła wykorzystać inwestycje do stworzenia nowego rynku, działającego również poza ESA.

Na zakończenie ceremonii otwarcia minister nauki, José Mariano Gago, dodał, że ESA to wyzwanie dla przemysłu z uwagi na poziom złożoności realizowanych projektów.

W forum uczestniczyło około 200 osób z różnych gałęzi gospodarki i podmiotów akademickich.

Źródła[edytuj | edytuj kod]