Przejdź do zawartości

2010-12-05: Sondaż dot. wizyty Prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa w Polsce

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 5 grudnia 2010
Rosja

93 proc. badanych uważa że wizyta prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa w Warszawie, która rozpocznie się w poniedziałek, pozytywnie wpłynie na stosunki polsko–rosyjskie – wynika z sondażu przeprowadzonego dla Polskiego Radia przez Instytut Badania Opinii Homo Homini.

73 proc. badanych uważa, że wizyta Miedwiediewa w Polsce będzie miała raczej pozytywny wpływ. 20 proc respondentów natomiast uważa, że wpływ będzie zdecydowanie pozytywny. Zdaniem 2 proc. wizyta prezydenta Rosji wpłynie negatywnie na zmianę stosunków polsko – rosyjskich. 5 proc. respondentów nie ma na ten temat zdania.

Z przeprowadzonego przez Instytut Homo Homini sondażu wynika, że 62 proc. respondentów sądzi, iż przyjazd prezydenta Rosji w ogóle wpłynie na zmianę stosunków polsko – rosyjskich. 28 proc. twierdzi, że wizyta nie będzie miała żadnego wpływu, 10 proc. natomiast nie ma zdania.

W sondażu pytano również, kogo z naszych sąsiadów darzymy największą sympatią. 39 proc. uznało Czechów za najsympatyczniejszych. Na drugim miejscu znaleźli się Słowacy – 32 proc., na kolejnym – Niemcy – 23 proc., Litwini – 21 proc., Rosjanie – prawie 15 proc., Ukraińcy – 14 proc. oraz Białorusini – 10 proc.

Sondaż został przeprowadzony telefonicznie 3 grudnia, na grupie 1091 osób, reprezentatywnej dla ogółu Polaków. Błąd opracowania wynosi 3 proc. a poziom ufności 0,95.

Źródła[edytuj | edytuj kod]