Przejdź do zawartości

2010-12-03: Namibia skłania się ku atomowi

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 3 grudnia 2010

Namibia, 4. producent uranu na świecie, poważnie myśli o otrzymywaniu elektryczności z elektrowni jądrowych. Rząd przygotowuje konieczne ku temu prawodawstwo i spotyka się z potencjalnymi udziałowcami przedsięwzięcia..

Namibia jest czwartym na świecie producentem uranu na świecie, ale nie posiada elektrowni jądrowych. Co więcej, połowę energii elektrycznej importuje z sąsiedniej Republiki Południowej Afryki, od której w 1990 ogłosiła niepodległość.

Minister energetyki i górnictwa Isak Katali powiedział na spotkaniu z udziałowcami przedsięwzięcia, że jest ono wyrazem decyzji rządu Namibii o poważnym rozważeniu energii jądrowej w celu dostarczenia energii potrzebnej do rozwoju kraju.

Rząd pracuje nad szkicem ustaw potrzebnych do uregulowania energetyki jądrowej i cyklu paliwowego. Prawo ma być przygotowane do połowy 2011 roku, zapowiedział Erasmus Shivolo, komisarz ds. górnictwa.

Wśród założeń polityki jądrowej jest składowanie wszystkich odpadów jądrowych w kraju; zwiększenie udziału czarnych Namibijczyków w sektorze wydobycia uranu; ograniczenie się wyłącznie do pokojowego wykorzystania atomu. Znalezienie odpowiedniego miejsca składowania będzie częścią procesu powstawania polityki jądrowej.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]