2010-11-26: Duma Państwowa Rosji przyjęła uchwałę potępiającą zbrodnię katyńską

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 26 listopada 2010
Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu

Rosyjska Duma Państwowa przyjęła tuż po godzinie 15 uchwałę, która potępia zbrodnie katyńską. W uchwale jest też mowa o uznaniu ZSRR za państwo totalitarne.

Dokument zatytułowano "O tragedii katyńskiej i jej ofiarach". Opublikowane materiały, które przez wiele lat były przechowywane w tajnych archiwach, nie tylko ujawniają skalę tej strasznej tragedii, ale także dowodzą, iż zbrodnia katyńska została dokonana z bezpośredniego rozkazu (Józefa) Stalina i innych radzieckich przywódców - głosi projekt rezolucji.

Wcześniej parlamentarzyści odrzucili wszystkie poprawki zgłoszone do rezolucji.

Za uchwaleniem dokumentu opowiedziało się 342 deputowanych, przeciw było 57, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Zbrodnia katyńska miała miejsce wiosną 1940 roku w Katyniu. Na mocy decyzji Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r. przez funkcjonariuszy NKWD na wiosnę tego roku zamordowano przetrzymywanych w obozach na terytorium ZSRR nie mniej niż 21 768 obywateli polskich – jeńców wojennych osadzonych w specjalnych obozach jenieckich NKWD w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz osób cywilnych, aresztowanych i osadzonych w więzieniach na terenie okupowanym przez ZSRR Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej.

Źródła[edytuj | edytuj kod]