2010-11-25: Warszawa: 3 grudnia rozpocznie się 10. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 25 listopada 2010

3 grudnia w Warszawie rozpocznie się jubileuszowy, 10. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. W ciągu 10 dni zaprezentowanych zostanie około 80 filmów z całego świata, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową. Projekcje festiwalowe odbywać się będą w dwóch salach CSW Zamek Ujazdowski i Kino Labie, w kinie „Muranów” oraz w Bibliotece Uniwersyteckiej.

Filmem otwarcia 10. edycji festiwalu będzie dokument Petenci w reżyserii Zhao Lianga, który przez dziesięciu krytyków filmowych i filmoznawców, takich jak Kuba Mikurda, Bartosz Żurawiecki czy Tomáš Hučko, został uznany za najlepszy film w historii WATCH DOCS.

Wydarzeniem tegorocznego festiwalu będzie pierwsza w Polsce retrospektywa Fredericka Wisemana, który osobiście odbierze tegoroczną nagrodę Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka im. Marka Nowickiego za szczególne osiągnięcia w ukazywaniu praw człowieka w filmie. Zaprezentowanych zostanie pięć filmów Wisemana - wśród nich Titicut Follies - będący analizą relacji między pacjentami i personelem stanowego szpitala psychiatrycznego w Massachusetts. Wiseman poprowadzi także master class i spotka się z publicznością.

W konkursie o nagrodę WATCH DOCS pokazane zostaną uznane za najlepsze światowe dokumenty dotyczące szeroko pojętej problematyki praw człowieka, wyprodukowane w latach 2009–2010. W tym roku będzie to siedemnaście filmów, wybranych spośród ponad tysiąca zgłoszeń z całego świata, wśród nich brytyjski dokument Wrogowie ludu Roba Lemkina i Theta Sambatha czy najnowszy film Kim Longinotto Różowy gang. Nagroda zostanie przyznana przez międzynarodowe jury, w skład którego wchodzić będą Yuri Dzhibladze, Orwa Nyrabia, Katarzyna Kozyra, Rene Bijloo oraz Anna Kowalewska-Onaszkiewicz.

Repertuarowe sekcje stałe WATCH DOCS to:

  • Dyskretny urok propagandy - przedstawione zostaną awangardowe dokumenty polityczne z NRD zrealizowane przez duet reżyserski Heynowski & Scheumann
  • Nowe filmy polskie
  • Zbliżenia - tym razem poświęcone Azji Południowo-Wschodniej
  • Chcę zobaczyć - przegląd dokumentów dotyczących wydarzeń, postaci i tematów znajdujących się obecnie w centrum uwagi obrońców praw człowieka

W programie znajdą się także dwie retrospektywy tematyczne. W tym roku będą to Półkowniki - uznane za najciekawsze dokumenty i fabuły zatrzymane przez cenzurę z powodów politycznych, religijnych lub obyczajowych oraz Świat jest chory – prawa człowieka wobec medycyny i bioetyki - przegląd filmów poruszających takie zagadnienia, jak zdrowie reprodukcyjne, eutanazja, przymusowa hospitalizacja psychiatryczna czy globalna epidemia HIV/AIDS.

Tegoroczną edycję WATCH DOCS dopełnią spotkania z twórcami światowego dokumentu, dyskusje panelowe, warsztaty w formule master class poprowadzone przez Fredericka Wisemana oraz Seana McAllistera i pokazy specjalne w Nowym Wspaniałym Świecie.

WATCH DOCS jest wspólnym przedsięwzięciem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, warszawskiego Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Społecznego Instytutu Filmowego. Wstęp na wszystkie pokazy oraz wydarzenia towarzyszące WATCH DOCS jest bezpłatny.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa mazowieckiego
Wikinews
Wikinews
Mazowieckie
Mazowieckie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie mazowieckim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Warszawy i Płocka
pozostałych miejscowości