Przejdź do zawartości

2010-11-25: W Warszawie i Krakowie odbędzie się hackfest z okazji Open Data Day

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 25 listopada 2010
Informatyka

InformatykaInternetOprogramowanie

GoogleLinuxMicrosoftOpenOffice.org

4 grudnia 2010 r. odbędzie się międzynarodowy Open Data Day. Tego dnia programiści (i nie tylko) w miastach na całym świecie spotkają się, by tworzyć aplikacje wykorzystujące otwarte dane publiczne. W ten sposób będą chcieli podjąć starania, aby skłonić lokalne, regionalne i państwowe władze do wdrażania polityki otwartości.

W ramach tej inicjatywy Centrum Cyfrowe organizuje spotkania w Warszawie i Krakowie. Spotkania będą miały formułę hackfestu – sprintu informatycznego. Temat otwartych danych i danych publicznych jest coraz częściej podejmowany na całym świecie. Wykorzystuje się je, by tworzyć aplikacje takie, jak Crimespotting, Represent Me, Moja Polis, czy Jakdojade.

W ramach polskiego sprintu zostanie podjęta próba stworzenia następujących narzędzi:

  • „Scraper BIP-ów” – serwis agregujący aktualne wiadomości z BIPów, tak by były widoczne w jednym miejscu, na bieżąco i czytelnie (Warszawa)
  • Aplikację do wizualizacji danych GUS – punktem startu będzie niewielkie narzędzie przygotowane przez Krzysztofa Trzewiczka i Marcina Korzekwę na konferencję Kultura 2.0 2010 (Kraków)
  • Narzędzie, które na poziomie gminy wykorzystywałoby dostępne informacje aby w sposób bardziej przejrzysty pokazywać działań władzy gminy (Warszawa, Kraków)
  • Czwarty projekt jest nie-informatyczny: w ramach tak zwanego „book sprint” podjęte zostaną działania mające na celu stworzenie materiałów edukacyjnych na temat otwartych danych (Warszawa)

Impreza skierowana jest dla osób, które interesują się tematem otwartych danych – programistów, designerów, statystyków, aktywistów, blogerów oraz dla wszystkich osób zainteresowanych aktywnym działaniem w tym zakresie.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]