Przejdź do zawartości

2010-11-25: W Poznaniu odbyło się robocze spotkanie projektów Wikimedia

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 25 listopada 2010

W ubiegły weekend, 21-22 listopada, w Poznaniu miało miejsce pierwsze spotkanie autorów projektów Wikimedia, czyli siostrzanych projektów Wikipedii. Podczas dwóch dni "Sabatu" dyskutowano przygotowane wcześniej problemy dotyczące Wikisłownika, Wikibooks, Wikinews, Wikiźródeł i Wikicytatów.

Od lewej: NH2501 (główny organizator spotkania), Yarl i Karol007 prowadzący zapis burzy mózgów

W sobotę najpierw przedyskutowano kwestie ogólne, kierując się wcześniej ustalonym porządkiem, proponując zarówno rozwiązania mniej i bardziej pilnych spraw do załatwienia, jak i dyskutując nad możliwościami ich wdrożenia. Największym problemem, jaki wskazali uczestnicy Sabatu był brak nowych użytkowników mogących pomóc przy pracach nad rozwijaniem Wikimediów. W tym kontekście pojawiły się propozycje przyciągania nowych ludzi, promowania projektów, czy też wspieranie ich przez społeczność obcojęzycznych projektów. Pojawiła się propozycja, aby ogólne koncepcje budować na stronach projektu Meta-Wiki. Głosy w dyskusji notowane były przez Karola007, a nagrywane przez Podkastera.

W drugiej części dnia uczestnicy warsztatów podzielili się na trzy grupy, które prowadziły dyskusje nad dalszym działaniem Wikinews, Wikibooks i Wikiźródeł. Małe grono wikimedian skupiło się też przy jednym ze stolików, by omówić kwestie dotyczące Wikisłownika. Wyniki obrad zostały także zapisane na dedykowanych im stronach w projekcie Meta-Wiki.

W drugim dniu Sabatu, ze względu na to, ze nie dojechały osoby silniej związane z Wikicytatami, a także dlatego, ze problemy dotyczące Wikisłownika omawiano w sobotę, dyskutowano nad szczególnymi kwestiami w małych podgrupach.

Miejscem obrad był Quality Hotel System Poznań, w którym podobne warsztaty, ale poświęcone Wikipedii prowadzono w roku 2008. Temu projektowi z kolei poświęcone były kuluarowe rozmowy w sobotni wieczór, ponieważ Poznań ma być miejscem obchodów 10 lat Wikipedii.

Podsumowanie Wikinews
Podsumowanie Wikibooks

Źródła[edytuj | edytuj kod]

link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
2010-11-25: W Poznaniu odbyło się robocze spotkanie projektów Wikimedia


Wiadomość z serwisu regionalnego województwa wielkopolskiego
Wikinews
Wikinews
Wielkopolskie
Wielkopolskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w wielkopolskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Kalisza, Konina, Ostrowa Wielkopolskiego, Piły, Poznania, Śremu
pozostałych miejscowości