2010-11-21: Polska dołączyła do agencji energii jądrowej OECD

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
niedziela, 21 listopada 2010
N icon technology.png

Polska dołączyła do agencji energii jądrowej (NEA) Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. W międzyczasie rząd Wielkiej Brytanii rozważa opuszczenie tejże agencji. Wniosek Polski został przyjęty 18 listopada 2010 przez Radę Ambasadorów OECD.

Agencja zrzesza 29 krajów-członków OECD i zajmuje się badaniami bezpieczeństwa jądrowego, regulacjami, technologiami i prawem jądrowymi. Członkowie agencji zobowiązani są do pomagania sobie w użytkowaniu i rozumieniu energii jądrowej. Polska będzie mogła korzystać w tym celu z zasobów agencji i udostępniać swoje kadry innym członkom. Będzie to szczególnie cenne w obliczu planów Polski zbudowania dwóch pierwszych elektrowni jądrowych, które miałaby zostać uruchomione do 2022.

Hanna Trojanowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki i pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej, powiedziała, że członkostwo w NEA pomoże Polsce w realizacji programu energetyki jądrowej, który jest największym przemysłowym projektem w Polsce od czasów drugiej wojny światowej.

Cquote1.svg Członkostwo w NEA pomoże Polsce w realizacji programu energetyki jądrowej, który jest największym przemysłowym projektem w Polsce po drugiej wojnie światowej. Cquote2.svg

—Hanna Trojanowska, Pełnomocnik Rządu ds. Energetyki Jądrowej, World Nuclear News

Rząd Polski złożył wniosek o członkostwo uchwałą rady ministrów nr 28/99, 6 kwietnia 1999 roku, za pośrednictwem ministra spraw zagranicznych Bronisława Geremka. Przez wiele lat wniosek był oceniany negatywnie, z uwagi na stanowisko komitetu sterującego oczekujące, aby nowy kraj członkowski wnosił realną wartość dodaną do zasobów instytucji. Mimo tego, od 2007 roku, Polska zacieśniała współpracę ekspercką z agencją. Polscy specjaliści mogli uczestniczyć w pracach wybranych komitetów i grup roboczych NEA jako uczestnicy ad hoc.

Ponownie uwagę agencji na członkostwo Polski zwróciło przyjęcie uchwały 9/2009 z 13 stycznia 2009 o wdrożeniu programu polskiej energetyki jądrowej, a 4 miesiące później nominowanie pełnomocnika ds. energetyki jądrowej.

Dyrektor generalny NEA Luis Echávarri złożył wizytę w Polsce w dniach 16-18 marca 2010, na zaproszenie ministra gospodarki, Waldemara Pawlaka.

21 kwietnia 2010 na sesji komitetu sterującego agencji, jej najwyższego ciała decyzyjnego, Hanna Trojanowska przedstawiła założenia polskiego programu energetyki jądrowej i wyraziła chęć ponownej aplikacji Polski o członkostwo w agencji. Rząd Polski złożył ją ponownie 24 sierpnia tego roku.

Miesiąc wcześniej, 20 października, Wielka Brytania zgłosiła na komitecie sterującym agencji niechęć do finansowania agencji z krajowego budżetu. Przedstawiciel Wielkiej Brytanii powiedział, że jego kraj wkrótce wystosuje oficjalny list intencyjny w sprawie wycofania się z NEA z końcem 2011 roku. Na razie dokument taki nie wpłynął do agencji.

Wielka Brytania wpłaca do budżetu agencji 1,2 miliona euro rocznie. Brak tej kwoty byłby znaczącą stratą dla agencji, powiedział przedstawiciel agencji w wywiadzie dla World Nuclear News. Agencja zatrudnia około 70 osób i dysponuje budżetem około 13 milionów euro. Stratą jeszcze większą byłoby wystąpienie z programów NEA 200 brytyjskich ekspertów jądrowych.

Źródła[edytuj | edytuj kod]