2010-11-21: Łódź: zwiedzano sale Towarzystwa Kredytowego Miejskiego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
niedziela, 21 listopada 2010
Główna sala budynku

Po wielu miesiącach remontu, swoje drzwi dla ciekawskich łodzian otworzył dawny budynek Towarzystwa Kredytowego Miejskiego w Łodzi. Wycieczkę zorganizował łódzki oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami

Dzięki staraniom łódzkiego TOnZu, wielu łodzian mogło w sobotę zwiedzać jeden z najpiękniejszych łódzkich zabytków pamiętającego dziewiętnastowieczny boom inwestycyjny w Łodzi. Fenix Capital S.A., która jest obecnie właścicielem budynku, pozwoliła na zwiedzanie wnętrz pałacu, mimo że kilkumiesięczny remont się jeszcze nie skończył.

Budynek, który jeszcze nie tak dawno przypominał ruderę, dzięki inwestycji odzyskał dawną świetność. Już kilka miesięcy temu odnowiono elewację, wymieniono stolarkę okienną, naprawiono dach i uzupełniono ubytki. Równolegle trwa remont wnętrz, które swoim pięknym wyglądem dorównują wnętrzom Pałacu Izraela Poznańskiego.

Towarzystwo Kredytowe Miejskie w Łodzi było drugą w Królestwie Polskim tego typu placówką po Warszawie. Ideą założonego przez łódzkich fabrykantów towarzystwa, było udzielanie pożyczek na cele budowlane. Gmach Towarzystwa przy ulicy Pomorskiej 21, zbudowano w latach 1878-1881 według projektu Hilarego Majewskiego. Front głównego budynku zwieńczony został trójkątnym frontonem wypełnionym reliefem z dewizą "VIRIBUS UNITIS" (Wspólnymi siłami) wyrażająca ideę Towarzystwa.

Dotychczasowe postępy prac można oglądać na stronie wykonawcy robót[1]. Termin zakończenia remontu nie jest jeszcze znany[2], inwestor szuka obecnie najemcy.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

  1. Wykonawca prac restauracyjnych w TKM w Łodzi
  2. TOnZ w Łodzi
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa łódzkiego
Wikinews
POL województwo łódzkie COA.svg

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie łódzkim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Łodzi i Piotrkowa Trybunalskiego
pozostałych miejscowości