Przejdź do zawartości

2010-11-20: Nigeryjskie satelity wystartują w grudniu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 20 listopada 2010

W środę 17 listopada doszło do spotkania delegacji rosyjskiej, pod przewodnictwem ministra spraw zagranicznych, z przedstawicielami Nigerii, dotyczącą wysłania w grudniu dwóch nigeryjskich satelitów.

Start rakiety nośnej Dniepr

Sergiej Ławrow, minister spraw zagranicznych Rosji, gościł w Abudży, na zaproszenie swojego nigeryjskiego odpowiednika, Odeina Ajumogobii.

Ławrow potwierdził, że w grudniu 2010 rosyjska rakieta nośna Dniepr wyniesie dwa satelity nigeryjskie: NigeriaSat-2 i NigeriaSat-X. Pierwotnie start planowano na koniec października.

NigieriaSat-2 będzie służył teledetekcji, mapowaniu zasobów i terytorium Nigerii. Zbudowany został przez Surrey Satellite Technology Limited, na podstawie umowy z listopada 2006, w oparciu o platformę SSTL-300. Ma masę 300 kg.

NigeriaSat-X będzie zaś służył zarządzaniu kryzysowemu, monitorowaniu klęsk żywiołowych i ochronie środowiska. Stukilogramowy satelita, zbudowany również przez SSTL, zbudowany jest o platformie SSTL-100. Będzie dostarczał zdjęć o rozdzielczości 22 metrów, pokrywające pas szerokości 600 km.

Nigeria jest trzecim afrykańskim krajem obecnym w przestrzeni kosmicznej, po Południowej Afryce i Algierii.

Źródła[edytuj | edytuj kod]