Przejdź do zawartości

2010-11-18: Hayabusa na pewno przywiozła próbki planetoidy Itokawa

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 18 listopada 2010
Wizualizacja pobierania próbek Itokawy przez sondę Hayabusa (MUSES-C)

Japońska agencja kosmiczna potwierdziła, że kapsuła powrotna sondy Hayabusa przywiozła na Ziemię próbki materii pozaziemskiej, pochodzącej z asteroidy Itokawa.

Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) przeprowadzała przez ostatnie tygodnie analizę zawartości komór z próbkami. Były one wyszukiwane i katalogowane. Po obserwacjach i pomiarach skaningowym mikroskopem elektronowym w jednej z dwóch komór, oznaczanej literą A, stwierdzono około 1500 drobin pochodzenia o naturze skalistej, większość z nich pochodzenia pozaziemskiego - z asteroidy Itokawa. Sonda Hayabusa pobrała je 25 listopada 2005. Ponieważ jednak misja była nękana wieloma problemami technicznymi i usterkami, aż do teraz nie było wiadomo, czy do kontaktu z powierzchnią Itokawy w ogóle doszło.

Rozmiar drobin w większości nie przekracza 10 mikrometrów. Dla porównania, przeciętna średnica erytrocytu - czerwonej krwinki - wynosi 8 mikrometrów. Praca z tak małymi obiektami wymaga szczególnych umiejętności i technik. JAXA jest w trakcie ich doprecyzowania. Przygotowywane jest również wyposażenie potrzebne do kolejnych, dogłębniejszych badań zebranych drobin.

Źródła[edytuj | edytuj kod]