Przejdź do zawartości

2010-11-02: Informatyka: osoby rozwijające OpenOffice.org odeszły z projektu po przejęciu go przez Oracle

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 2 listopada 2010
Informatyka

InformatykaInternetOprogramowanie

GoogleLinuxMicrosoftOpenOffice.org

Twórcy odchodzą z projektu OpenOffice.org, którym opiekował się Sun Microsystems, obecnie przejęty przez Oracle. Rozłam rozpoczął się w niemieckojęzycznej części społeczności.

Z projektu otwartego oprogramowania OpenOffice.org (pakietu biurowego) odeszło co najmniej 33 osób, w tym programiści, tłumacze i osoby związane z marketingiem. Przy przejęciu Sun Microsystems przez Oracle, projekt OpenOffice.org również zmienił właściciela. Grupa jego twórców zakładając, że Oracle może potraktować projekt OpenOffice.org tak samo jak projekt OpenSolaris, zdecydowała założyć The Document Foundation i ewentualnie w razie potrzeby stworzyć fork OpenOffice.org, który tymczasowo nazwano LibreOffice.

The Document Foundation zaprosiła Oracle do współpracy. Fundacja wystąpiła też do Oracle z prośbą o możliwość korzystania ze znaku OpenOffice.org, jednakże po uzyskaniu negatywnej odpowiedzi, tymczasowa nazwa LibreOffice stała się ostateczną. Kierownictwo Oracle niezadowolone z obrotu spraw, poprosiło tych twórców LibreOffice, którzy pełnili funkcje w Radzie Społeczności OpenOffice.org o opuszczenie stanowisk. Krok ten argumentowano konfliktem interesów.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]