2010-11-01: Afganistan: 90 zabitych talibów w bitwie w prowincji Paktika

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poniedziałek, 1 listopada 2010
Azja
Amerykański żołnierz walczący w Afganistanie

Od piątku do niedzieli w Afganistanie miała miejsce zacięta bitwa między Amerykanami, a talibami w której poległo 90 rebeliantów.

W piątek 29 października o północy duża grupa rebeliantów zaatakował wysunięty posterunek Margah w prowincji Paktika. Celem skoordynowanego ataku było zajęcie posterunku i pokonanie stacjonujących tam Amerykanów i ich afgańskich sojuszników. Atak był prowadzony z czterech stron przy użyciu broni ręcznej, granatników przeciwpancernych i moździerzy.

W czasie szturmu rannych zostało pięciu żołnierzy, jednak wkrótce powrócili do służby. Atak został szybko i sprawnie odparty, jednak napastnicy nie wycofywali się. Dopiero po trzech dniach zmagań, talibowie opuścili plac boju.

Początkowo dowództwo sił NATO, informowało o 38 zabitych rebeliantów, a ciała około 40 dalszych wykryto z śmigłowca. Agencja Reutera podała, że w bitwie zginęło 90 talibów. Wśród zabitych było wielu ekstremistów z zagranicy m. in. z państw arabskich i Czeczenii. W walkach nie ucierpieli cywile.

Po bitwie dowódca sił NATO na obszarze wschodnim John F. Campbell, powiedział, iż siły sojusznicze spodziewały się ataku na tym obszarze przed nadejściem zimy.

W sobotę w prowincji Helmand siły sojusznicze zabiły 17 talibów, natomiast w niedzielę w prowincji Kunar poległo 25 rebeliantów. Talibowie natomiast dziś w nocy przejęli kontrolę nad dystryktem Khogyani w prowincji Ghazni, gdzie stacjonują Polacy.

Źródła[edytuj]