Przejdź do zawartości

2010-10-31: Wzmożony ruch na drogach przed Wszystkimi Świętymi

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 31 października 2010

Cmentarze w całym kraju są oblegane. W tym roku dzień Wszystkich Świętych wypada w poniedziałek, co związane jest z wyruszaniem na groby już od piątkowego popołudnia.

Władze dużych, miejskich nekropolii proszą, aby odwiedzający nie przybywali na cmentarze własnym transportem, ze względu na brak miejsca do parkowania.

W związku ze wzmożonym ruchem na drogach, od dziś obowiązują ograniczenia ruchu samochodów ciężarowych. W godzinach między 18.00 a 20.00 na parkingach powinny zostać samochody o masie całkowitej przekraczającej 12 ton. W poniedziałek natomiast, zakaz obowiązuje w godzinach od 8.00 do 22.00.

Ograniczenie to nie dotyczyć będzie niektórych ciężarówek. Po drogach będą mogły się przemieszczać pojazdy, które przewożą artykuły szybko psujące się, żywe zwierzęta, prasę jak i samochody ciężarowe pracujące na potrzeby budowy mostów i dróg. Przez cały okres obowiązywania zakazu przeprowadzone będą kontrole. Za niedostosowanie się do przepisów grozi kara 1000 złotych.

Śmiertelny bilans na drogach

[edytuj | edytuj kod]

W pierwsze dwa dni weekendu świątecznego na polskich drogach zginęły 24 osoby, 291 zostało rannych. Policjanci zatrzymali 930 nietrzeźwych kierowców.

Od piątku trwa akcja policyjna „Znicz 2010”, nad bezpieczeństwem tych, którzy wybierają się na cmentarze, czuwa ok. 15 tys. funkcjonariuszy. Przeprowadzane są wzmożone kontrole przez policjantów, którzy zwracają szczególną uwagę na prędkość kierowców oraz ich trzeźwość. Sprawdzają również stan techniczny samochodów oraz sposób, w jaki przewożone są dzieci.

- Niepokoi nas szczególnie liczba osób, które zginęły w wypadkach i liczba nietrzeźwych kierowców. Pomimo naszych apeli, mimo zagrożenia karą więzienia nadal są takie osoby, które siadają za kierownice pod wpływem alkoholu, ryzykując nie tylko swoje życie, ale też życie swoich bliskich i innych użytkowników dróg - powiedział w niedzielę PAP Robert Horosz z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji.

Dodał również że w dwa dni doszło do 234 wypadków. Większy tłok na drogach panował w piątek, kiedy to wiele osób zdecydowało się na wyjazdy, w sobotę ruch był odrobinę mniejszy.

- Przed nami dzień Wszystkich Świętych. Apelujemy, by szczególnie mieszkańcy miast, którzy będą chcieli odwiedzić groby swoich bliskich, korzystali i w niedzielę i w poniedziałek z komunikacji miejskiej. Na drogach dojazdowych do cmentarzy może być tłoczno, dodatkowo powinniśmy być przygotowani na zmiany w organizacji ruchu - powiedział Horosz.

Policja wciąż apeluje, by kierowcy jadący na cmentarze, nie jechali na pamięć oraz zwracali uwagę na znaki drogowe. Należy pamiętać o pieszych, których jesienią może być słabiej widać, ze względu na występujące zamglenia. Piesi również powinni przestrzegać zasad bezpieczeństwa, chodzić chodnikami lub poboczem drogi, nie przechodzić przez ulicę w niedozwolonych miejscach oraz ubierać się w jasne rzeczy, lub też nosić ze sobą elementy odblaskowe. Statystyki wykazują, że jesienią i zimą na drogach ginie najwięcej pieszych.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]