2010-10-19: Tydzień Open Access 2010

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 19 października 2010

W dniu 18 października rozpoczął się Open Access Week, akcja mająca na celu promocję otwartego dostępu do informacji i wyników badań (szczególnie tych finansowanych ze środków publicznych) oraz budowy nowego modelu komunikacji naukowej opartej na wymianie doświadczeń i dzieleniu się wiedzą oraz rezultatami pracy naukowej. W historii ruchu OA to już druga tego typu akcja.

W tym roku w ramach tygodnia Open Access włączyły się polskie uczelnie, m.in: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN, Instytut Biochemii i Biofizyki PAN, Politechnika Warszawska, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Uniwersytet Łódzki oraz biblioteki i bibliotekarze: Biblioteka Pedagogiczna w Gorzowie Wielkopolskim, Stowarzyszenie EBIB.

W Polsce obchody "tygodnia otwartego dostępu" koordynuje Koalicja Otwartej Edukacji, która opracowała także rekomendacje dla nauki polskiej dotyczące reguł otwartości. Opierają się one o podobne opracowane przez Europejskie Stowarzyszenie Uniwersytetów.

W ramach Open Access Week 2010 odbędzie się na przykład spotkanie "WIKIPEDIA - JAK TO DZIAŁA?" prowadzone przez Patryka Korzenieckiego (23 października 2010 (sobota), godz. 15.30; XI Czytelnia Naukowa; ul. Grójecka 77 Warszawa)[1].

Przypisy[edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]