2010-10-08: Nowa Zelandia: protesty AWSM przeciwko zwalnianiu pracowników bez podania przyczyn

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 8 października 2010

Jak donosi Centrum Informacji Anarchistycznej za stroną awsm.org, Aotearoa Workers Solidarity Movement prowadzi kampanię przeciw sieci barów fast foodowych Burger Fuel, która zwolniła pracownicę w barze w Auckland na dzień przed upływem 90-dniowego terminu bez podania przyczyny.

Jak donosi strona AWSM Joanne Bartlett została zwolniona za to, że poprosiła o dłuższą przerwę podczas 8-godzinnej zmiany (miała tylko jedną, 10 minutową przerwę na 8 godzin pracy). Pracodawca nie podał jednak oficjalnej przyczyny zwolnienia. Po protestach w Auckland i Wellington, sieć Burger Fuel ustąpiła i zgodziła się nie używać ustawodawstwa o 90 dniach w swoich barach. Joanne ma dostać odszkodowanie, a pozostali pracownicy otrzymają zmienione umowy, w których nie będzie już zapisu o 90-dniowym okresie pracy bez ochrony prawnej. Pracodawca ma też usunąć klauzule utrudniające zakładanie związków zawodowych.

Pod koniec 2008 r., Parlament w Nowej Zelandii przegłosował ustawę umożliwiającą zwolnienie pracownika bez podania przyczyn w okresie 90 dni od zatrudnienia, w zakładach zatrudniających mniej niż 20 osób. Ówczesna minister pracy uzasadniała zmiany twierdząc, że „źli pracodawcy i tak by nie przestrzegali prawa”. Gdy ustawa została wprowadzona, AWSM zaczęło prowadzić kampanie przeciw wdrażaniu tego prawa w poszczególnych zakładach pracy.

Źródła[edytuj | edytuj kod]