2010-10-03: XVI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
niedziela, 3 października 2010
Rok Chopinowski 2010
Chopin logo3.png

W niedzielę 3 października 2010 r. w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie rozpoczęły się przesłuchania do XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Dzień wcześniej koncert inauguracyjny w Filharmonii zagrali pianiści Martha Argerich i Nelson Freire z towarzyszeniem Stanisława Skoczyńskiego i Pavla Giuntera na perkusji.

W wyniku wcześniejszych eliminacji do Konkursu zakwalifikowało się 81 pianistów z całego świata. Polskę reprezentować będą: Fares Marek Basmadji, Marek Bracha, Jacek Kortus, Marcin Koziak, Joanna Różewska, Gracjan Szymczak i Paweł Wakarecy.

Przesłuchania konkursowe w dniach 3-7 (I etap), 9-13 (II etap), 14-16 (III etap) oraz 18-20 października (finał) są transmitowane m.in. na stronie internetowej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Ogłoszenie wyników XVI edycji Konkursu oraz konferencja prasowa odbędzie się 20 października ok. godz. 23.00, zaś nazajutrz o godz. 20.00 w Sali Moniuszki Teatru Wielkiego – Opery Narodowej rozpocznie się koncert laureatów.

Źródła[edytuj]